| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cum poti afla daca iti este urmarit telefonul in secret de catre o persoana? Si ca sa poata face asta ma gandesc ca trebuie sa iti trimita un link sau ceva si tu sa il accesezi, nu? Ca altfel nu poate sa iti urmareasca telefonul. Asa e? Ca nu poate decat daca iti trimite ceva link, fisier

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un telefon nu poate fi urmarit decat de un SRI sau altceva. Doar daca esti vreun terorist sau infractor.
De ce te-ar urmari pe tine, văzând ce intrebări pui pe aici?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Sunt foarte putini oameni care fac rau in mod "dezinteresat" (pe gratis).

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Oameni care fac rau deoarece cauta un folos sunt multi, dar foarte putini fac rau fara sa se astepte la un folos.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu stiu, mai. Daca pui un expert in securitate informatica sa-ti analizeze telefonul, asta costa zeci de mii de Euro.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Daca e soft profesionist (adica scump): n-ai cum afla.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ei bine, la mine Google stie de cate ori respir pe minut in somn, stie la ce adrese ma deplasez, site ce caut pe internet, stie cui dau telefon, cine imi da telefon, Samsung stie ce puls am. cat de stresat sunt si ce nivel de oxigen in sange am in timpul somniului, etc. Si asta fara "soft de spionaj".