| aditzy:) a întrebat:

Cum poti iubi si ura in acelasi timp o persoana care te a facut sa suferi?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Tu nu traiesti nici ura, nici iubire. Traiesti,, iubire - ura ". Dupa cum spuneam eu intr-o poezie :

Mi - e dor de nu te-am cunoscut,

de n-am ştiut in veci tortura

de tine simplu prefăcut

Mi-e dor de n-am simţit dragoste-ura

Tu iubesti cu tot sufletul si inventezi aceasta ura pentru a putea trece mai departe. Stii ca nu ai cum sa urasti oricat ai vrea asta. Iti este greu sa mergi mai departe si te gandesti intens la toate lucrurile care te-au facut sa suferi intr-o relatie. Cel mai bine e sa te impaci ca nu va mai fi nimic. Iti spun ca nu ai cum sa uiti doar pentru ca urasti. Vei uita si vei merge mai departe cand intalnesti alta persoana care va deveni soarele universului tau.

6 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Aia cu ura e o inventie a creierului tau.De fapt o iubesti dar esti dezamagit de faptul ca te-a facut sa suferi. Daca ti-ar spune ca ar vrea sa fie cu tine, ai uita de ura intr-o secunda si dragostea ar pune stapanire pe tine.
@emanuellex a explicat foarte bine ceea ce se intampla cu tine.

| dragutza a răspuns:

Pai tu iubesti acea persoana atat de mult, ti-ai da si viata pentru ea insa ia te-a refuzat si asa a aparut ura in sufletul tau pentru acea persoana! simti iubire pentru ca o iubesti in continuare chiar daca ti-a facut mult rau! simti ura pentru ca te-a facut sa suferi dar pana la urma cred ca o vei uita si vei trece mai departe lasand totul in urma!

| Annitu a răspuns:

Despre cine e vb?

mă roggoh go on

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Iubirea si cu ura nu sunt deloc compatibile. Una o exclude pe cealalta, caci iubirea este prin definitie altruista. Se pare ca in privinta unuia dintre cele doua sentimente te pacalesti.

Răspuns utilizator avertizat
| nivajna a răspuns:

Il urasti pentru ca il iubesti foarte mult eu stiu ce inseamna asta.il urasti ca nu te iubeste si ca e prea indiferent, il urasti ca te ignora insa totusi il iubesti si ai vrea sa fii cu el crede-ma