| Allina19 a întrebat:

Cum rezista orbii care au orbit la un moment dat? Cum sa stea asa fara sa poate face nimic, sa nu vada nimic adica sa nu poata sa se joace pe telefon, sa stea la calculator, sa vada un film, sa vada oameni, pe unde merg?
Cum stau asa? Eu m-as sinucide.
Apoi alta intrebare si anume unul care nu are ochi deloc ce vede? Eu cand am ochii inchisi vad negru ala chiar daca e bezna in camera, in dreptul ochilor e negru. Daca nu are ochi deloc mai percepe acel negru? Adica ce diferenta e intre a sta cu ochii inchisi pe bezna unde nu e pic de lumina sa intre prin pleoape si a nu avea ochii deloc? Percepe acelasi negru cred sau?

Răspuns Apreciat de Editori
| AndaAlexandra a răspuns:

Persoanele oarbe se descurca destul de bine. Nu la fel de bine ca cineva care poate vedea, însă ai fi surprinsă să descoperi micile trucuri care ii ajuta sa ducă o viață cât se poate de normala.
Sunt unele persoane care pot percepe lumina sau umbre, deci diferă de la persoana la persoana.
Se ajuta de baston, au câini insotitori, deci se pot deplasa și singuri.
Există cărți scrise în alfabetul lor, Braille, deci pot citi. Pe langa asta, tehnologia e atât de avansata încât exista aplicații care ii ajuta să citească mesaje de pe telefon sau să sune pe cineva...
Eu cunosc o persoana oarba care preda la universitate. Deci se poate.

| Allina19 explică:

Pai asa se poate si fara maini, picioare si tot dar aici vorbim de ceva de calitate, nu sa fim de bogda proste ca merge oricum. Me refer la cei ce au vazut nu la orbii din nastere. Cum sa stau fara sa ma uit la un film, sa vad pe prieteni, sa stau asa in negru. Ce umbre? Cu ce ma ajuta sa percep o lumina si o umbra daca nu mai vad ca lumea. Eu una n-as putea. Altii vad si eu? Fara un picior as sta dar nu fara vedere, de aia ma mir de ei. Daca nu ai vazut din nastere e altceva nu la aia ma refer ca aia nu stiu cum e sa vezi. Dar unii zic ca e bine si asa, o fi. La ei e bine oricum deci ce ma mai mira. Nu degeaba se zice ca vederea e cel mai scump simt.

Cum sunt si aia fara maini si picioare cred ca as tipa continuu pana imi cresc la loc! Nu as sta asa nepasatoare.
La aia am impresia ca e mai rau. Sa vezi cum altii pot orice si tu nimic nimic. Nici sa mananci sa nu poti, nici sa te stergi la fund, nu tu sa stai pe smart nu tu sa joci un joc, sa mergi pana nu stiu unde, sa nici nu te scarpini, doamne.
Adica una sa stea in fata mea si sa-i vad picioarele si mainile pe care eu nu le am si sa nu ma ia dracii? Sa mai vad ca si butoneaza la calculator, mananca, sta pe telefon, isi face de mancare, se imbraca, si eu?
Cred ca unii trag pe nas de rezista.

| AndaAlexandra a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Și eu m-am gândit de multe ori cum ar fi daca as orbi, daca nu as mai putea vedea. E groaznic. Nici nu vreau să mă gândesc, mai ales că am văzut atâtea și dintr-o dată să nu mai pot vedea nimic...
Când ți-am răspuns, m-am referit la ambele categorii, și cei care sunt orbi din nastere și cei care orbesc printr-un accident sau boală.
Persoanele care orbesc sunt învățate să facă anumite lucruri cu ajutorul unor trucuri. E adevărat că nu mai poți face toate lucrurile pe care le făceai, dar viața merge înainte.
Te poți "uita" la filme doar că nu vezi, doar auzi. Poți asculta muzica. Te poți plimba(baston, însoțitor, câine). Sunt multe lucruri pe care le poți face.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

încă aude totuși. poate asculta muzică, filme, documentare, există cărți speciale pentru orbi, audio book-uri, nu-i chiar capăt de lume. Înțeleg ce zici și într-adevăr sigur e greu și dureros să trăiești o astfel de viață, dar totuși nu e chiar atât de drastic totu cum prezinți tu

| Allina19 explică (pentru Adry05):

Nu stiu ce sa zic, nu inteleg. Acuma baza e calculatorul, TV, telefonul, si la scoala proiectam pe perete lectiile. Am vazut ca la unii nimic nu e drastic fara limita, o fi ceva si asta dar ii admir. Voiam doar sa inteleg ce e in capul lor. Ii admir mult ca rezista.

| Adry05 a răspuns:

A și de exemplu pe Netflix există dublări la filme, dar doar în engleză cred, unde îți și descrie audio lucruri, peisaje, atmosferă etc pe lângă replicile propriu-zise

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil devin niste oameni mai putin superficiali decat noi. Poate atunci iti dai seama ca viata nu se rezuma asa cum zici tu la jocuri pe telefon si la statul pe calculator.

| Andreeush a răspuns:

Persoanele oarbe trebuie să se adapteze stilului de viață, nu au încotro.
Unii pot diferenția lumina sau umbrele, ori nimic.

| Allina19 explică (pentru Andreeush):

Depinde ca unii au acceptat altii au renuntat la viata asta mutilata, depinde ce vrea unu si altul de la viata.

| sunt0anonima a răspuns:

Parerea mea e ca a nu se putea juca pe telefon/calculator,e ultima problema a unui orb
Adică,lucruri care ție poate ti se par banale(de ex. Sa vezi copacii atunci cand bate vântul,sa iti vezi prietenii,sa stii cum arăți tu in oglinda) pentru ei e ceva ce nu ai descoperit si poate nici nu vor descoperi vreodată, cu toate acestea, noi spunem ca avem probleme si griji, dar ei ce mai pot spune, cand vad un copil de 10 ani ca plânge si face figuri ca nu vrea mama sa i ia iphone...
Oamenii aia duc o viata pe care si o construiesc singuri,își imaginează,poate, cum arata un om, în timp ce noi criticăm aspectul fizic, își imaginează cum ar arata o carte, niște cuvinte, în timp ce noi renunțăm încet la ele

| Allina19 explică (pentru sunt0anonima):

Cum sa nu fi descoperit daca au vazut inainte?! Daca pana la 15 ani au vazut, au avut un accident si nu au ai vazut, cum nu stiu ce e ala copac si cum arata oamenii? Am zis, nu ma refer la orbii din nastere, ca aia normal ca nu sufera ca nu stiu ce inseamna a vedea.
Pai nu se reduce viata doar la smart si tv si calc dar si asta si altele. Chiar si cand mergi ai nevoie sa vezi, si cand cunosti pe cineva.

| Allina19 explică:

Am pus si o a doua intrebare ieri. Nu stie nimeni sa dea o opinie?

| Cristian2222222222 a răspuns:

Sunt difterite metode pentru ei incat sa aiba o viata apparent normala