| TheTimeKiller a întrebat:

Cum sa fac sa invat mai usor gramatica englezei(verbele). Mi se par grele si nu le inteleg pentru ca nu am invatat de cand ne-a predat in clasa a 5-a si am ajuns in a 9-a si am o profesoara cam...rea, desi nimeni din clasa nu le stie vreau sa le invat si nu stiu cum sa le invat mai usor. Stiti vreo metoda de memorare rapida? Nu prea am memorie vizuala sad

1 răspuns:
| spn29 a răspuns:

Daca vrei sa inveti cele trei forme ale verbelor in engleza e usor sa le inveti conform asemanarilor sad de exemplu la a doua forma sa inveti verbele terminate in -ed separat de celelalte. Si eu cred ca daca le repeti mereu ca pe o poezie, iti raman in minte, sau daca le folosesti tot mai des sad Sper ca ti-am fost de ajutor!