| Anacond3 a întrebat:

Cum sa imi impart timpul pentru temele de acasa? M-am obisnuit sa imi fac temele dupa ora 12 seara si mi se pare ceva normal, iar in timpul zilei dorm mult si parca nu am starea necesara sa ma apuc de ele.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Dar tu cind inveti la scoala de fapt? Daca e dimineata, si temele sint noaptea, e clar ca nu dormi destul. De aceea esti obosit la prinz si recuperezi atunci. Ai intrat intr-un cerc vicios cu decalajele astea si nu scapi decit daca ajungi sa dormi bine si destul noaptea. Daca pastrezi ritmul asta de mai demult il schimbi mai greu, dar tot se poate schimba.
Nu te mai culca la prinz citeva zile, chiar daca pici de somn. Relaxeaza-te si apoi te apuci normal de teme. O sa vezi ca la 10 ti-e somn si nu ai de ales, te culci!
Intr-o saptamana poti ajunge la un orar normal. Trebuie insa sa respecti si in weekend programul de somn ( la 11 stingerea ).

4 răspunsuri:
| oOSaritaOo a răspuns:

Nu mai dormi ziua. Şi eu fac aceaşi greşeală când vin de la şcoală, dar încer să mă dezvăţ. Cel mai bine te pui la teme după ce vi de la şcoală. happy

| Ana_4223 a răspuns:

Pai incearca sa iti faci un anume program care la inceput va fi greu de respectat dar daca te ambitionezi vei reusi, de exemplu sa spunem ajungide la scoala pe la ora 3, pe urma mananci vezi tu ce mai faci si te culci o ora atat si iti programezi ceasul, daca chiar nu poti sta treaz absolut deloc cand vii de la scoala, dormi pana la 4 jumate 5, la 5 te trezesti si pe la 5 jumatate te apuci de teme si pe urma ai tot timpul liber..succes!

| GumiFreeStyle a răspuns:

Esti ca si mine laughing.
Si eu ma tot intreb ce sa fac ca sa ma dezobisnuiesc, si am incercat sa scriu ziua dar ma mai ajut la sinonime, traduceri..ect de calculator si uit de teme zic ca am destul timp gen toata noaptea pana maine laughing.
Deci chiar nu stiu.

| Mov_Turcoaz_1994 a răspuns:

Refa-ti programul... daca ai cursuri dimineata, inainte de a te apuca de teme, iesi putin afara si stai 5 minute. apoi incearca sa faci cate 10 exercitii fara sa te ridici de pe scaun, mai iei o pauza si iti vei doza efortul pe zi ce trece.