| stelutze a întrebat:

Cum sa invat pentru teze?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la unele materii se invata intr-un fel(la istorie, geografie, filosofie citesti cat mai mult despre subiect, din manual, din caietul de clasa si te poti informa si de pe net, cu conditia sa selectezi ceea ce trebuie si nu sa sari de la subiectul de baza direct pe mess sau altundeva aiurea, apoi iti impui tu o ordine a celor aflate despre subiect si ideal ar fi sa-ti rezumi in scris totul, folosind creioane colorate, pentru ca memoria vizuala e f puternic stimulata prin folosirea la definitii si scheme de catre culori) La alte materii se invata diferit(mate, chimie, fizica, parti practice din gramatica oricarei limbi aici e de exersat si n-o poti face dde una singura pentru ca apar nedumeriri, de aceea cel mai bine e sa chemi la tine sau sa poti tu merge cateva ore la un coleg/a care chiar e bun la chestii din astea si cu care sa lucrezi, dar pe bune! nu te duci si jumate din timp stai la barfe). La literatura cel mai fain se invata citind inainte lucrarri dde cea mai pura calitate, pentru ca un text f bine scris te va stimula si pe tine sa alcatuiesti ceva asemanator, iti va ridica stacheta sa obtii un comentariu adevarat si nu neaparat unul tocit de pe undeva. Iar pentru poeziile de invatat pe de rost, aici nu poti altfel decat efectiv tocindu-le, si o solutie e sa vizualizezi ca pe un tablou ceea ce urmeaza sa reciti si in felul asta iti va veni mai usor si mai rapid totul in minte, iar un alt sfat pentru textele de invatat pe de roost este sa citesti de cateva ori seara la culcare si a doua zi dis-de-dimi sa repeti din nou, cu mintea odihnita.Intotdeauna se prinde f bine.

2 răspunsuri:
| Aliyaa a răspuns:

In primul rand invata intr-o camera cat mai linistita undeva unde nimic sa nu ti distraga atentia apoi simplifica lectia fa ca o schema si incearca sa gandesti logic nu sa inveti ca papagalul ca asa o sa uiti.invata lectia pe bucati apoi inchide caietul si scrio pe o foaie daca ai uitat ceva mai repeta odata si tot asa pana inveti! Succes si note cat mai mari la teze!winkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin memorarea datelor.