| stelutze a întrebat:

Hello.Imi zice cineva cum sa invat pentru teze?big grin

9 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

In primul rand asigura-te ca e liniste deplina in timp ce inveti(fara calculator, tv, radio, etc)
Apoi incearca sa-ti structurezi materia, sa faci o schema cu punctele principale si abia apoi sa te apuci sa inveti.Incepe cu ce e mai greu de memorat, fa pauze, mananca ciocolata(ca sa retii mai bine), etc.
Daca ai de invatat pentr matematica, fa cat mai multe exercitii, reia-le si pe cele din clasa si apoi te uiti la rezolvare, etc

nony
| nony a răspuns:

Cu capul.

| Aliyaa a răspuns:

In primul rand invata intr-o camera cat mai linistita undeva unde nimic sa nu ti distraga atentia apoi simplifica lectia fa ca o schema si incearca sa gandesti logic nu ca papagalul ca asa o sa uiti.invata lectia pe bucati apoi inchide caietul si scrio pe o foaie daca ai uitat ceva mai repeta odata si tot asa pana inveti! Succes si note cat mai mari la teze!winkingwinking

| Lady.Love a răspuns:

Depinde si la ce materie. In orice caz, pentru teze nu se invata intr-o zi! Trebuie sa fii atenta la ore mereu si sa-ti faci temele. Eu asa fac, iar inainte de teze deschid caietul maxim o ora sa recapitulez totul si nu am probleme la teza happy Acum depinde si cum inveti... logic sau tocesti big grin

| forzasteaua a răspuns:

Pai,in primul rand ca sa iei note mari la teze trebuie sa inveti tot semestrul."Degeaba incerci tu sa ingrasi porcul in ajun" se spune mereu.Dar la mine functioneaza.in dimineata zilei in care am teza citesc toata materia o data din caiet si gata.La teza iau nota mare...Dar asta nu merge mereu.O data am facut asa si la mate si la romana.la mate am luat 10 fara greseala iar la romana am luat 7laughing oricum,daca inveti din timp, daca esti atent la ore, trebuie sa iei cel putin 7-8. Dupa aia, trebuie sa inveti putin pentru 10.eu am invatat totul logic.structurez lectia, ma lionistesc si incep sa invat. dupa aia imi dau un fel de test.acum,trebuie sa incepi cu vreo luna inainte de teze sa te culci la maxim ora 23:00 si sa te trezesti pe la 8-8:30. Iar cu vreo doua-trei zile inainte, mananca in fiecare zi 2-3-4-5-6-7-8-9 ciocolate si dupa aia incepi sa inveti.Hidrateaza-te bine... eventual bea 1-2 litri de Cola impreuna cu ciocolatele pentru ca nu uita! o caracteristica a neuronului:
NEURONUL ARE NEVOIE IN P-E-R-M-A-N-E-N-T-A DE OXIGEN SI GLUCOZA.Iar Cola+ciocolata+o camera bine aerisita=>neuronii sunt sanatosi si poti invata mai usor.e important sa fie oxigenati si sa primeasca glucoza pentru. ca sa nu se mai degradeze asa repede.Memoria noastra este la nivelul sinapselor(legaturile dintre neuroni).Iar daca acestia mor, tu vei uita informatiile care erau stocate acolo.Si nu te baga innimicuri.neuronul,creierul nostru e atat de destept incat nu se incarca cu nimicuri.noroc l; a note cat mai mari!

| J3lueRaid3N a răspuns (pentru forzasteaua):

Multumesc tie.Ai avut dreptate.Sunt in clasa a 7-a.In sem I am luat 9.65 la mate si la romana 9.80.Multumesc mult tie.Iar la celealte teste am luat 10 curat, nimic corectat nimic.Media Sem I intre 9.75 sau 10 nu mai stiu.Multumesc sper sa iau note mari si in SEM II.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu invat cu melodi clasice si relaxante, cu o cna de ceai sau ciocolata calda sau multa apa. Hartie alba multa, liniste. NU invata la papagalul logic si la obiect nu te pierde in detalii.Succes! love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa faci asta intr-un loc linistit... daca vrei poti da drumul, incet si la putina muzica clasica, trebuie, insa sa incepi sa inveti cam cu o saptamana inainte, fa-ti un program cu tot ce o sa inveti luni, marti,... si apoi respectal, dar sa nu uiti de pauze big grin
Nu invata pe derost, ci logic, daca nu ai inteles ceva intreaba-ti profesorul/profesoara, iar in ultimele zile, reciteste tot ce ai invatat si fa-ti niste hartiute cu niste cuvinte cheie, iar apoi, incearca tu sa dai definitile pentru fiecare, daca nu iti aduci aminte ceva, mai repeta!winking
Bafta la teza happy

| DominicxD a răspuns:

Pai. eu invat asa. pun o muzica linistitoare clasica, imi fac un ceai sau o ciocolata calda, imi iau multa hartie pixuri creioane. Citesc odata ce am de invata apoi scriu pe foaie si dupa inchid caietul si imi dau un test de auto evaluare si dpa ma corectez si vad ce ar mai trebuii sa citesc. depinde la ce vrei sa inveti. Dar nu invata papagaliceste, logik si nu te baga in nimicuri. Succes!