| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi fac un fansite(site) gratis care sa se termine in co.cc,ce site sa vizitez(in afara de webs!)ca sa-l fac? Ca asta de ex.http://www.just-miley.co.cc/

Răspuns Câştigător
| Twitter a răspuns:

Faci cont pe co.cc registrezi subdomeniul, faci cont pe un website care ofera host DNS gratis, registrezi subdomeniul co.cc, pe co.cc la subdomeniu introduci datele serverului DNS de unde ai luat hosting (recomand: www.000webhost.com), apoi te loghezi pe ftp cu ajutorul FileZilla, stergi default.php din folderul default_html, apoi creezi website-ul in html/php/css/js/asp (depinde daca stii ceva programare) daca nu stii programare cauta un CMS (Content management system) de exemplu JOOMLA, DRUPAL, WORDPRESS... etc apoi urci website-ul pe ftp in default_html... creezi o baza de date pentru site din website-ul in care ai contul pentru hostingul DNS, intri pe website-ul tau propriuzis si rulezi fisierul install.php (in cazul in care ai folosit un CMS ) dupa care gata ti-ai creat propriul website pe un subdomeniu co.cc.

Daca ai nevoie de ajutor, sunt dispus sa te ajut un pic, imi trimiti mesaj privat :)

Succese!;)

1 răspuns:
| Leandro a răspuns:

Poti incerca si www.ucoz.ro, probabil cel mai simplu sistem prin care poti sa-ti creezi un Site sau blog gratuit! Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati, vine cu o interfata in limba romana si adresa de tip nume.ucoz.ro!
uCoz ofera tuturor celor inregistraţi, gazduire, domeniu gratuit (de tip nume.ucoz.ro), spatiu nelimitat (care porneşte de la 400 MB si creste constant), peste 250 de teme gratuite şi multe altele.

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Iar aici ai un tutorial video care iti arata cum:

http://www.tutorialevideo.info/? p=3090

Mult succes!