| MegaOmega a întrebat:

Cum sa prezin momentul mortii lui Nechifor Lipan? [Baltagul]
Funda!

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Nechifor este insa condamnat de hangii ca are curajul de a pleca la drum in toiul noptii.Mos Pricop ii spune Vitoriei, ca Nechifor a cinstit la el la han si a plecat fara sa ii pese de intuneric, fiindca avea la el pistoale incarcate. Ca sa-si aline singuratatea, Nechifor obisnuia sa cante din solz.

Nechifor este omorat miseleste ca sa i se fure oile si banii si va fi ingropat dupa datina de catre Vitoria. Nechifor seamana intocmai cu muntenii din legenda pe care el insusi o spune: traieste cea mai mare parte a anului in mijlocul naturii ascultand sunetul talancilor. Toate dezlantuirile naturii se abat asupra lui. Departe de nevasta si de prunci, ca toti muntenii, Nechifor are o inima usoara, se bucura de ce este al lui, are o muiere frumoasa si iubeata si este intampinat pretutindeni cu citera si bautura.