| cripsontyphoon a întrebat:

Cum sa rezolva problema cate numere de 4 cifre au suma primelor doua egala cu 4? Va rog frumos am teza la matematica maine si nu stiu cum sa rezolva problemele de genul asta

Răspuns Câştigător
| ProfDeMate a răspuns:

Trebuie să avem numere de forma: abxy. In aceste numere grupul xy are valori de la 00 la 99, deci 100 de grupe.
Grupul ab trebuie să satisfacă condiţia a+b=4, da şi implicit a diferit de 0, pentru că ocupă prima poziţie în număr.
Avem următoarele posibilităţi:
4+0=4, deci a=4 şi b=0
3+1=4, deci a=3 şi b=1
2+2=4, deci a=2 şi b=2
1+3=4, deci a=1 şi b=3
Observăm că avem patru posibilităţi.
4 posibilităţi pentri grupul ab * 100 grupe xy= 400 numere de două cifre cu suma primelor două cifre 4.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat