| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema. Nu mai suport nimic din viata asta...parintii nu ma inteleg si nu ma spijina in problemele mele, prietenii sunt falsi, complexe am prea multe, iubesc un baiat de ani de zile. Mi-e frica sa vorbesc cu el pentru ca demult ne-am placut dar s-a suparat dintr-o prostie de-a mea. Simt ca nu am nici un rost pe lume. Plang in fiecare zi si nu pot scapa de depresie. Invat, dar sunt nedreptatita de profesori si uneori si de colegi. Ma simt exclusa tot timpul! E cel mai groaznic sentiment din lume! Ma simt inutila...Nu stiu ce sa ma fac!
Nu imi recomandati psihologi sau altceva, pentru ca nu sunt un caz fara sperante, doar ca nimeni nu mi-a mai spus vreo vorba frumoasa, vreo alinare, doar insulte...in casa sunt numai certuri, tipete, usi trantite...ma simt singura, fara prieteni... Ajutor! Sper ca ma puteti ajuta, macar cu o vorba buna! Va rog din suflet!

19 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Problema de fapt e de perspectiva. Si marele tau neajuns e in comunicare si adaptare. Parintii nu te ajuta pentru ca nu le comunici pe intelesul lor, prietenii sunt falsi atunci cand si tu le oferi o prietenie falsa. Iubirea pentru baiatul ala nu poate fi autentica daca te stii vinovata si nu faci nimic sa indrepti greseala. Esti doar terorizata de tensiunea nervoasa din jurul tau.
In loc sa te simti nedreptatita si sa te intorci impotriva lumii poate ar trebui sa fii tu cea care ofera prima energia pozitiva pe care o astepti de la ceilalti. Fii tu cea care daruieste si ai sa vezi cum te armonizezi cu mediul in scurt timp. Incepe prin a fi aspra si sincera cu tine insati. Iar cand te raportezi la cei din jur, considera-te datoare sa gandesti pozitiv si sa ii tratezi cu bunatate, calm, intelegere, respect. Dupa un timp vei observa ca este ceea ce primesti si tu inapoi. Daca cineva din familie are o problema cu alcoolul sau cu nervii, problema e de alta natura, insa vazand ca esti nedreptatita de toata lumea, concluzia e ca problema principala e la tine. Poti sa incepi tu schimbarea pe care o doresti la cei din jur? Complexele te pot ajuta ca parghie. De exemplu, ma simt cam grasa dar as putea macar sa compensez cu o fire sociabila, iar intre timp o sa slabesc si o sa castig fiind si o fiinta mai buna. Intelegi? happy

| monyk a răspuns:

Buna, incearca sa gandesti pozitiv, nu te da batuta, pentru ca viata e frumoasa si trebuie traita, nu irosita, ai mai multa incredere in tine, fa ceea ce iti place, fa-ti cat mai multi prieteni, nu te izola de lume, incearca sa fi vesela si in legatura cu baiatul pe care il iubesti...mai bine vorbeste cu el, ia-ti inima in dinti ca nu pierzi nimic daca incerci... daca nu, stai linistita ca sunt destui baieti, fa cunostiinta cu alti baieti pentru ca nu exista numai acel baiat, ai grija de tine!

| Linda a răspuns:

Gandeste-te ca suferitele si greutatile prin care treci sunt niste examene. Examene in care tu e important sa faci tot ce depinde de tine sa te comporti cat mai bine. Greutatile maturizeaza.
Pentru mine a fost o experienta grea ca fiind in clasa X tatal meu a ajuns somer. Banii erau mai putini, aveam haine domodate, imi era tare rusine daca ma intreba cineva ce este tatal meu sa spun ca e somer, mi-era groaza ca si eu voi ajunge fara loc de munca. Am trait 5 ani cu aceasta durere si necaz. Tot in clasa a IX- a m-am mutat in alt oras, aici nu cunsteam la scoala pe nimeni, daca pana atunci fusesem tot printre primii, fiind un liceu in care de peste tot erau cei mai buni elevi, eram cam in ultima treime a clasei. Nu ma simteam in largul meu, eram privita de sus de cei foarte buni, bine imbracati ...Majoritatea colegilor faceau meditatii, noi neavand bani nu faceam si multe lucruri oricat ma straduiam nu reuseam sa le fac. Dar m-am gandit Dumnezeu stie de ce imi da toate lucrurile astea grele si daca ma rog Lui intr-o zi tot va aduce vremuri mai bune.
Intr-adevar la facultate inca de la intrare am avut bursa - altfel nu as fi putut sa o urmez, cand avea 55 de ani i-am gasit un loc de munca lui tata, in ultimul an de facultate am ajuns sa fiu prietena cu in baiat de care imi place foarte mult, in ultima zi in care s-au mai putut scoate bani de la o banca mama a scos acei bani si cu cei de la nunta am putut sa ne cumparam o garsoniera, dupa terminarea facultatii am ajuns sa am un serviciu foarte bun, etc.
Deci nu lasa ca greutatile de acum sa te doboare. Citeste Psalmii din Biblie, roaga-te Lui, du-te la biserica, si El te va ajuta. Esti tare scumpa cum te stradui sa ma rog si eu ca Domnul sa se indure de tine. Dar El intervine cand vrea El, nu cand vrem noi. Pentru tatal meu a ingaduit sa fie somer 5 ani.

cami
| cami a răspuns:

Hai sa-ti zic, si eu acum cateva luni treceam adesea prin astfel de stari... ma simtea inutita, nefolositoare, marginalizata, singura, fara prieteni, fara ocupatie. pur si simplu nu aveam ce face. Daaa ai dreptate cand spui ca e cel mai groaznic sentiment din lume!
Si ai mei se mai certau si chiar simtea nevoia sa ma descart, voiam un umar pe care sa ma sprijin, dar. n-avea parte.
E ingrozitor ce ti se intampla, dar toate astea te vor cali, te vor face mai puternica, asa a fost in cazul meu. Viata nu-i chiar atat de roz, de mica trebuie sa stii sa treci prin ea.
Eu iti propun ceva : Incepe cu site-ul TPU, fa-ti cont aici, si vei vedea cum. treptat vei uita de griji, probleme. Macar pentru 45 de min sau mai mult.
Asta la mine a mers... Si am intalnit aici niste oameni deosebiti happy, care prin felul lor de-a fi m-au ajutat pe mine sa trec mai usor peste. Asta a fost norocul meu...
Crede-ma, chiar sunt niste oameni minunati, asta daca vei sti cum sa-i alegi.

| ViVi a răspuns:

Parka as fi eu happy tot ce ai spus in mare parte mi se intampla si miesad

| angella1972 a răspuns:

Cred ca ai nevoie doar de un prieten\prietena adevarata, care sa te accepte asa cum esti, cu bune si cu rele, cu fite, cu suparari, sa se bucure alaturi de tine cand esti fericit\a...hai cauta pe cineva, sunt multi oameni buni pe lumea asta... daca vrei sa vorbim, adaoga-ma in lista ta de prieteni, si simbolic vei putea mereu sa plangi pe umarul meu.hai zambeste putin...inca putin...vezi ca se poate?

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta dar chiar daca totul nu e bine tu trebuie sa faci sa fie bine adica de ex cu parintii tau incearca sa ai o discutie cu ei sa le zicii ce te deranjeaza sa puneti totul la punct, in legatura cu complexele, complexe de frumusete? hei crezi ca totii suntem perfecti? in niciun caz fiecare are defecte si calitati lasa defectele undeva deoparte si puneti in valoare calitatile tale, caci sigur ai ceva al tau frumos
La scoala fi comunicativa cu toti chiar daca sunt falsi peste tot intalnim, numai ca nu-ti spune secretele fata de ei
Fi comunicativa, merreu zambareata, incearca sa fii optimista sa mergi mai departe :*
Si in legatura cu acel baiat s-a suparat dintr-o prostie de a ta... poate i-a trecut... daca inca iti place de el fa tot posibilul sa fi cu el, macar incearca, intra in vorba cu el sau zii ca iti pare rau de aceea prostie incearca sa vorbesti cu el daca vezi ca te ignora lasa-l dar macar tuu incerci
La categoria prietenii nici eu nu am prietenii sau o prietena adevarata in realitate mai bine spune-ti supararile in fata unei icoane in fata lui Dumnezeu el e cel care te va intelege in tot

In rest...capul sus ce te lasi invinsa? de problemele care le ai?

Nu rezolvi nimic daca stai trista iti faci mai mult rau

Asa ca zambeste:* si totul va fi mult mai frumos

| Chocolate a răspuns:

Am avut si eu probleme astea... dar Dumnezeu mi-a trimis pe cineva sa ma ajute... diriginta mea a vorbit cu mine si ma sustinut si ma ajutat mult...este de datoria dirigintelui sa stie ce se intampla cu copilul din clasa lui... vorbeste cu diriginta/dirigintele tau, te-ar ajuta mult. daca e un dement/dementa ...pfff...nu stiu ce sa ma zic, asteapta sa mai treaca timp, itivei reveni... dupa fiecare perioada proasta vine una nemaipomenit de buna...asa e viata, nu-i arata la satan ca esti slab, nu ii da castigul, pe tine...fi puternica si cu Dumnezeu inainte!

| Betty18 a răspuns:

Asta mi se intampla si mie in mare partecrying

succes

| StilSanatos a răspuns:

Buna, stiu ca poate ti-e greu, dar incearca totusi sa te gandesti ca poate ceea ce astepti tu de la ceilalti asteapta si ei de la tine.inceara totusi sa gandesti mai pozitiv.stiu ca multi prieteni de-ai tai se comporta asa pentru ca umbla dupa interes.totusi da simti ca chiar prietenii tai iti intorc spatele si nu te pot ajuta incearca sa te apropii tu de alte persoane si ai sa vezi k poti sa-ti gasesti chiar un prieten bun care sa te ajute sa treci peste greutati.crede-ma ca am trecut si eu prin situatia asta cand cei pe care i-am ajutat mi-au intors spatele, dar am ridicat fruntea sus si am mers mai departe, m-am imprietenit cu alte persoane.si la scoala mereu eram nedreptatita, dar la profi chiar nu ai ce le face.acasa in familie nu ai specificat daca si u te certi cu parintii. daca da incearca sa taci atunci cand te provoaca.caci astfel v-or inceta. daca se cearta ei intre ei spune-le k ai nevoie de liniste pentru a invata si pentru ce te-au mai facut daca iti ofera atmosfera asta. daca cu prietenul tau nu poti sa vorrbesti despre problemele tale inseamna ca nu tine la tine. el ar trebui sa te ajute. spune-i asta, chiar daca risti multe.nu mai tine in tine atatea ganduri ca iti fac rau.

| marsy a răspuns:

Hay. asta e foarte rau. esti in depresie. sh vezi toate punctele slabe. te simti exklusa. deoarece nu e nimeni care sa te inteleaga. nu iutri in cercul lor. pn ca nu le vb despre tine. Nu ai nici o prietena adevarata? Fa-ti deakum inainte. te v-a mai sustine. Vb cu parintii tai si vezi care e cauza certurilor dinte ei. Acum chiar esti komplexata sh vezi multe defecte care te caracterizeaza. dar nu uita nimeni nu e PERFECT.fiecare avem defecte. Incearca sa te ajuti tu simgura oe tine. Doa tu poti skapa de aceasta depresie. Te inteleg. Eu foarte des devin depresiva. Incearka sa vezi viata cu alti oki. iesi din casa. nu sta singura niciodata. asta e ce as fi vrut sa-ti spun. aa. si nu plinge. Totul se va rezolva... va veni si timpul cand vrei fi fericita happy. pa. pup. ai grija de tine.

| florin_7547 a răspuns:

Nu esti inutila, trebuie sa fie cineva care sa te aprecieze si sa te respecte si care la randul lui sa aiba nevoie de tine. Daca ai luat apa in barca, scoate-o, nu te uita la ea. Fi optimista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totul trebuie sa porneasca de la tine.Incearca sa nu mai privesti lumea cu neincredere, incearca sa devii o persoana mai buna, sa oferii o prietenie sincera, sa ai putina incredere in propria ta persoana, sa ai ambitia de a-ti demonstra ca poti sa. Ca sa scapi de depresie incearca sa faci lucruri care iti fac placere, incearca sa discuti cu parinti tai, ca daca nu discuti cu ei si nu ceri ajutor, chiar si in cea mai neinsemnata problema, ei nu vor stii cum sa te ajute si nu vor stii mpri ceea ce treci.In privinta baiatului pe care il iubesti trebuie sa-ti faci curaj si sa incerci sa indrepti ceea ce crezi tu ca ai. Nu are rost sa stai si sa-ti plangi de mila pentru ca daca nu te ajuti tu prima nimeni nu te va ajuta.Chiar daca ai complexe acestea pot fi compensate de celelalte calitati ale tale, pe care sunt convinsa ca le ai. Fa tu primul pas spre lume si ai sa vezi ca totul se va schimba incetul cu incetul, mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cind am fost intrebat ce profesori vreau am raspuns prompt;-Cei mai severi.Am avut parte tot de parinti la fel si nu-mi pare rau. Putine vorbe au fost de lauda dar iti spun sincer ca am apreciat mai mult tacerile tuturor pentru ca erau singura demonstratie ca ii duceam acolo unde nu mai era nimic de spus.Am pastrat aceeasi modestie in victorii dar cea ce am apreciat la toti dascalii mei incepind cu parintii este acea dorinta care te arunca in lupta fara sa stii de inainte ca pierzi sau cistigi ci e numai placerea de a lupta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Folosestete de ce ai. si fii fericita cu ce ai.nu nefericita cu ce nu ai. te ai pe tine.esti sanatoasa. tanara frumoasa. esti la scoala.ai aceleasi probleme ca si colegii tai dar sunt banale crede-ma.viata e o lupta si favorizeaza pe cei indrazneti. asa ca spun si eu cum a spus IIsus din nazaret; Indrazniti, eu am biruit lumea.si tu poti sa o faci.ai arme redutabile.nu-ti plange de mila.calca pe cadavre si urca.cand ajungi sus sa nu uiti de unde ai plecat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vazut ieri intr-un film o fraza foarte interesanta, nu mai stiu cine a zis-o, sincer habar n-am ce actor era dar nu e important, suna cam asa "la urma urmei suntem pe pamant doar pentru o vreme, dupa aceea ne ducem in alta parte." Gandeste-te si tu ca e cat se poate de adevarat ce a supus omul asta, adica traim putin pe pamant, si aici putem sa facem ce vrem, aici putem sa fim stapani pe noi insine si sa ne coordonam activitatile, aici putem sa luptam pentru ceea ce ne dorim, pentru ca, atunci cand ajungem dincolo suntem in mana lui Dumnezeu. intelege ca nu are niciun rost sa nu mergi inainte si sa nu lupti pentru ceea ce vrei, orice ti-ar aparea in drum, mergi mai departe, pentru ca poti, important este sa vrei. nu uit lucrul acestatongueOTI SA FI CEEA CE VREI SA FI!

| Yume_2563 a răspuns:

Probabil ca parintii tai nu te sprijina deoarece si tu esti rece cu ei, incearca sa privesti viata intr-un mod mai frumos si sa fi mai deschisa si mai blanda .ai sa vezi ca si prietenii se vor apropia de tine. In legatura cu acel baiat du-te si cereti scuze nu vei rezolva nimic daca stai si plangi dupa el si dupa tot ce se intampla...incearca sa gasesti o rezolvare totul depinde de tine nu de altcineva. Incearca sa vorbesti mai des cu parintii tai. Si asa sunt unii profesori spre exemplu sora mea la Liceu are niste profesori foarte rai si colegii la fel nu te mai lua dupa ei...incearca si tu sa te porti frumos sa fii politicoasa cu ei chiar daca se poarta asa cu tine si ai sa vezi ca si ei vor incepe sa se poarte frumos cu tine.

| mariblaj a răspuns:

Cred ca toti oamenii trec la un moment dat prin asa ceva, au impresia ca lumea s-a sfarsit, ca totul e fara rost, dar daca nu gasesti suficienta tarie sa depasesti toate greutatile incearca sa mergi la biserica si vei vedea ca te vei linisti sufleteste, roaga-te la D-zeu sa-ti dea forta, sa-ti lumineze calea si mintea, eu cel putin asa fac

| danyfrumosu20 a răspuns:

Buna sunt dany ...as fi curios unde stai si cati ani ai? daca stai in buc... uite id meu danyfrumosu20!