| Ciresikaaa a întrebat:

Cum scap de puroiul la gingie? fara a merge la dentist?

6 răspunsuri:
| Ionut a răspuns:

"puroiul de le gingie" se numeste abces. Abcesul este consecinta unei probleme normale sau grave a dintelui langa care se afla. Poti scapa, dar va reaparea si risti sa faci gingivita care va genera in paradontoza ( dezvelirea dintilor de gingie si apoi caderea lor)
Posibil ai o carie, rezolv-o, stiu ca e scump. Desemenea am pierdut si eu 3 dinti din cauza cariilor si nu mi-am ascultat parintii, si pana la urma tot am ajuns la dentist.
Dentistul este singura salvare!

Sanatate! Sa te ajute Dumnezeu!

| alexa88 a răspuns:

Iei un tampon de vata si apesi la inceput mai incet apoi mai tare pana spargi punguta de puroi. Clateste cu ceai de musetel cateva zile si esti ok.

| AndaDaniela a răspuns:

Sincer cred ca e mai sigur sa mergi la dentist! Daca te tratezi cu cine stie ce medicamente pot aparea efecte secundare sau chiar conttra-efecte, iar daca il spargi ti.se poate infecta gura...straight face

| simonarus a răspuns:

Cu "amoxacilina "

| UnBaiatCurios a răspuns:

Eu nu cred ca vorbeste desprea abces cred ca vorbeste despre afte si eu fac acele afte si ca sa scapi de ele clatesteti gura cu o lingra de bicarbonat dizolvata in apa sau du-te la medicul de fam si o sa iti dea niste vitamine dentistul nu are ce sa-ti faca

| lauralolly a răspuns:

Cu augumentin tratament de 2X1 pe zi