| stardeea a întrebat:

Am un abces la gingie cum scap de el? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bubu_7778 a răspuns:

Eu stiam de glicerina boraxata. Oricum abcesul trece de la sine. dar evita curentul, produsele reci. Ti-am zis mie mi-a trecut cu glicerina boraxata, se gaseste la farmacii si e buna la gusgt; este dulce big grin

4 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Pentru reducerea durerii si a tumefierii fetei si a obrazului cauzate de un abces dentar se recomanda aplicarea de comprese (pungi) cu gheata pe partea externa a obrazului. Trebuie evitata caldura!
Se mai pot incerca, de asemenea, medicamente eliberate fara prescriptie medicala, care amelioreaza durerea la nivelul fetei sau a obrazului, precum:
- Acetaminofenul (Paracetamol) poate scadea febra si poate alina durerea, dar nu reduce tumefierea
- medicamente care reduc tumefactia (de exemplu Ibuprofen, Naproxen sau Ketoprofen)
- Aspirina, care poate, de asemenea, reduce tumefactia. Unele persoane nu ar trebui sa ia Aspirina; acestea sunt femeile insarcinate, persoane care au avut in trecut probleme de coagulare/sangerare si persoanele mai tinere de 20 ani. Se recomanda consultarea de urgenta a medicului stomatolog daca durerea nu scade in intensitate dupa 2 ore de la administrarea unui antialgic la domiciliu.

| devine a răspuns:

un antiinflamator (Ibuprofen/ Flamexin) si niste spalaturi cu ceai de musetel ar fi suficient

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ceai de salvie

| bibilulla a răspuns:

Foloseste glicerina boraxata, o gasesti in farmacie. Tamponezi usor zona de 3-4 ori pe zi.