| renatzcu a întrebat:

Cum se afla aria unui triunghi cu latura de 25 cm funda

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu este suficientă numai această indicație.
Dar, dacă este vorba de un triunghi echilateral, se cheamă că toate laturile sînt egale cu 25 de cm.
Mai departe...
Cobori o perpendiculară din unul din vîrfuri.Această perpendiculară va fi înălțime, mediană, mediatoare și axă de simetrie.
Cum ea este și mediană, se vor forma două triunghiuri dreptunghice. Ia numai pe unul din ele. Care are o catetă de 25 cm și o a doua de 12, 5 cm.
Prin teorema lui Pitagora vei afla înălțimea.
De aici aplici formula ariei unui triunghi, adică baza x înălțimea supra 2.
Nu e corect răspunsul lui Dafii. Cînd înmulțești 25 cu 3 afli perimetrul triunghiului, element care nu te ajută să afli înălțimea și implicit aria.

1 răspuns:
| Dafii a răspuns:

Hmm. Daca are toate laturile egale faci 25 x 3 = 75 apoi afli aria care este baza x inaltimea : 2 = 25 x inaltimea : 2. De aici afli inaltimea, si inlocuiesti si faci rezolvarea happy Funda?