| Perfectshoter a întrebat:

Cum aflu latura unui triunghi dreptunghic isocel, daca cunosc doar aria sa?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Dacă ai știi aria triunghiului dreptunghic ar fi banal. Aria triunghiului dreptunghic e c1*c2/2 și dacă e isoscel înseamnă că c1=c2. deci ai de făcut un simplu calcul c pătrat/2=x(ce valoare ai tu la arie). E așa greu să cauți pe google aria aia sau aplicația creier nu funcționează bine și nu ești în stare să înlocuiești niște valori?

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Dacă nu poți să cauți pe google deduci aria. Un triunghi dreptunghic are un unghi de 90 de grade. Dacă pui unul peste altul 2 triunghiuri dreptunghice congruente unite de ipotenuza lor obții un dreptunghi de lungime c1 și lățime c2. Aria dreptunghiului este c1*c2(pe asta nu mai stau să ți-o explic) și un triunghi de al tău ca suprafață e jumate din dreptunghi deci c1*c2/2. Nu ați făcut asta la școală?

| Perfectshoter explică (pentru T0T):

Nu ai inteles.Eu caut cum sa aflu latura unui triunghi dreptunghic isocel daca cunosc aria.In cazul meu aria este egal cu 72cm.

| T0T a răspuns (pentru Perfectshoter):

Păi așa faci latura. Ești paralelă? Sau nu știi ce e aia latură? Nu știi că c1 și c2 sunt catetele și i ipotenuza? Trebuia să știi din clasele primare ce e aia latură.

| T0T a răspuns (pentru Perfectshoter):

Dacă ți-aș fi profesor ți-aș pune nota 3.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Https://www.google.ro/......ps?/search

În imaginea asta a, b, c sunt laturile unde a, b - catete, c - ipotenuza.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Încearcă omul să vă explice ceva să și înțelegeți ce faceți acolo și repede, că nu asta ți-a cerut. Mai pe înțelesul tău că văd că refuzi să gândești. Primul răspuns cel premiat e rezolvarea în sine. După eu ca să te fac să înțelegi de ce aria se calculează așa ți-am demonstrat căci cred că profesorul tău nu s-a dichisit să o facă căci văd că nu prea gândești cum trebuie o problemă de matematică. Tu trebuie să știi de ce e așa, nu că e așa și gata. Revizuiește-ți modul de a învăța matematică și orice știință exactă căci nu ești la română când înveți papagal o poezie și fă-o cât ai timp că după îți va fi din ce în ce mai greu să te desparți de mecanisme căci lucrurile se vor complica. E spre binele tău. Învață să gândești.