| Ochiialbastrii a întrebat:

Cum se distrau oamenii din trecut? ce faceau ei ca sa nu se plictiseasca?

1 răspuns:
| CARMENCITA a răspuns:

Depinde la ce trecut te referi si care oameni.Cand nu exista televizor, internet etc.majoritatea oamenilor saraci nu se plictiseau ca munceau.Cei bogati invatau limbi straine,matematica,istorie,geografie,etc.,invatau sa cante la un instrument de obicei la pian sau daca aveau voce aveau profesor de canto,invatau sa danseze citeau multe carti,se plimbau,dadeau petreceri sau vizitau alte tari,jucau carti,zaruri nu neaparat pe bani,jucau tenis,ieseau la plimbari pe cal,se plimbau cu barca,unele femei brodau, pictau, etc.Crede-ma ca daca nu vroiau sa se plictiseasca gaseau ce sa faca. Unii scriau poezii sau romane chiar daca nu aveau un talent deosebit. Duminica unii mergeau la Biserica apoi la picnic daca era frumos afara.Mergeau la Opera.Si cei din Antichitate aveau ce face, studiau foarte mult, dadeau petreceri.Erau si care se plictiseau.