| feelsogood a întrebat:

Cum se distrau oamenii in epoca fanariota? Dau fundita

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

In epoca fanariota, multe dintre obiceiurile mai ales ale marii boierimi erau de origine greceasca sau turceasca:ospete fabuloase unde se serveau hartane de fripturi, chebab si baclavale, si unde se fuma din narghilea in timp ce baiadere orientale dansau din buric acompaniate de meterhanele(orchestre turcesti) si manele, aventuri spumoase prin iatace pline de perne moi si luminate de faclii mirositoare.Cat priveste romanii simpli, oameni din popor, ei isi avau traditiile lor serbarile campenesti unde se canta muzica lautareasca precum cea compusa de Anton Pann si se dansa hora.In ambele tabere existau si oameni cu carte care gaseau o placere in a scrie despre epoca lor si a citi carti fie traduse fie chiar in greaca sau turca.

2 răspunsuri:
| leonardo a răspuns:

Sex, mici si bere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ar fi bine să citeşti Ciocoii vechi şi noi, de Nicolae Filimon. Sunt descrise distracţiile celor mai săraci(mâncatul, băutul şi jocul, la sărbători) şi ale celor bogaţi (cele dinainte, plus jocul de cărţi, iar pentru cei educaţi în Occident cititul, conversaţia, muzica clasică).
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/