| AnnaElena a întrebat:

Cum se numeste teama patologica fata de frica de intuneric? Scz categorie

Răspuns Câştigător
| música a răspuns:

Buna

Starea fata de frica de intuneric se numeste "nictofobie"...si mai stiu si ca la aceste persoane perceptia creierului este afectata de modul in care se petrec sau o sa se petreaca faptele intr-un mediu intunecat...

Cam asta e tot ce stiu despre aceasta intrebare

Numai bine si succes sa ai parte!

4 răspunsuri:
| música a răspuns:

Dupa cum am zis...nictofobia este starea patologica fata de frica de intuneric.am invatat la psihologie mai demult.iar acum ca m-ai contrazis uite link-ul in care poti citi despre asta si despre altele.

http://www.la-psiholog.ro/info/nictofobia-frica-severa-de-intuneric

P.S : am stiu asta de la bun inceput insa m-am documentat sa vezi ca te inseli...achlouphobia sau nictofobia este acelasi lucru insa recent folosita este nictofobia.

O zi placuta va doresc!

| PatyKan a răspuns:

Nyctophobie.

| Vannes a răspuns:

Aclufobie sau nictofobie.

| Vannes a răspuns:

batting eyelashes.