| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema, deci merge vorba ca inca din copilarie imi este foarte frica de intuneric am inpresie ca cind e lumina stinsa ori e seara mereu este cineva din urma mea, uneori ma spari de zgomotele din casa, a fost o perioada cidn nu mi era frica insa acum din nou si inca si mai tare nu stiu ce sa fac am degraba 15 ani insa oricum mie teama singura in casa noaptea cind sunt afara nu dar in casa da inca foarte tare,.((Ajutor,. soryy de categorie

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CompleteAndUtter a răspuns:

In primul rand, trebuie sa te calmezi. Toate aceste inchipuiri despre intuneric sunt doar in mintea ta. Incearca sa iti invingi temerile. Poate nu ai destula credinta, pentru ca cine crede in Dumnezeu nu are temeri. Fa o rugaciune inainte de culcare. Si daca paranoia continua, aprinde o veioza. Asa iti vai fi mai usor. Si cand vei fi pregatita, vei renunta la ea. Bafta!

| DandD a răspuns:

Poi ia-o usor.Incerca sa faci ceea ce-ti place tie mai mult(ex: sa te pieptani sa-ti faci unghiile, etc)pe o lumina cat mai putina cu toate ca nu-ti iese unghiile perfect tu vei da mare atentie la unghi si nu te vei mai gandi ca e cineva langa tine. apoi incerka sa faci mai pe intuneric.Tot ce crezi ca se intampla in juru tau e in mintea ta, n-are cine sa fie langa tine daca e cineva e si cat e lumini.Deci incerka sa faci pe intunerik lucrurile carteti plac tie. poti folosi chiar la un moment lumina telefonului.Eu noapte pe lumina telefonului desenez ca imi place foarte mult, sau ii scriu scrisori iubitului meulaughingfelicitari adicabig grin. sper ca te-am ajutat, si nu te mai gandi la acele lucruri ca sunt doar in mintea ta:*:*:*

| DandD a răspuns:

Dai ai primit raspunsu meu scriemi ceva inapoi.pentru ca mie nu-mi arata ca s-a facut public raspunsu si ma chinui sa tot til mai scriu o data si daca ar fi sa le primesti pe toate vor fii 5412laughing mersi mult:*

| bluebios a răspuns:

Frica nu poate fi invinsa decat daca o infrunti. Asa stai in intuneric pana cand observi ca te-ai obisnuit cu senzatia si nu mai iti este frica.