| anonim_4396 a întrebat:

De la ce apare senzatia de mancarimi la intrarea in vagin si cum se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miha2010 a răspuns:

Poate fi si o iritatie de la lenjeria intima sau un contact sexual neprotejat... daca nu poti ajunge ascum la doctor poti folosi ceai de galbenele sau ceai de pelin mai caldut reduce din mancarimi mult ...multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pot fi multe cauze. Poate fi doar o iritatie locala, care sa treaca intr-o zi. Daca nu trece, poate fi o infectie. Germenii pot ajunge la acest nivel fie prin translocare din rect, fie pot coloniza sangele menstrual daca nu se respecta conditii stricte de igiena in timpul menstruatie, fie prin contact sexual de la un partener infectat (nu numai asa zisele boli cu transmitere sexuala, dar chiar infectii banale). De asemenea poate fi o Candidoza de la o scadere a imunitatii locale.
Iti recomand sa mergi la ginecolog care va recolta secretie si va vedea care e cauza. Daca nu poti ajunge la medic si mancarimea nu se asociaza cu secretie vaginala anormala, poti sa folosesti cateva zile pentru igiena intima (irigatii) un preparat numit Tantrum rubra. Dar nu-l folosi daca urmeaza sa mergi la medic (sau fa o saptamana pauza inainte de a consulta medicul) fiindca pot aparea rezultate fals negative la examenul de secretie.

| scrigroup a răspuns:

Se poate folsi planetele medicinale ca si tratament:
Coada soricelului (Achillea millefolium) 2 lingurite de ta maruntita se pune la fiecare 250 ml apa clocotita. Se acopere pentru 15 minute apoi se strecoara. Se fac spalaturi de 2 ori pe zi sau de cate ori apare mancarimea. Este ta cel mai des folosita in special florile.
vezi sia alte retete naturiste pentru. mancarimi vaginale:

http://www.esanatos.com/......e82986.php
http://www.scrigroup.com/sanatate/Infectii-vaginale31633.php
http://www.medicultau.com/......ginale.php

sper sa fie de folos

| AndreeaMonica99 a răspuns:

. Nu te speria, stai linistita este posibil sa fi facut candidoza daca esti rosie te mananca, ai usturimi si arsuri si daca iti curge o secretie mai branzoasa. eu te sfatuiesc sa te speli doar cu apa si sa iti dai cu alifie de galbenele, daca nu iti trece spalate cu ceai de galbenele sau o lingura de bicarbonat la un litru de apa, de 2 /3 ori pe zi si dupa ce te speli dati cu o crema speciala si stai putin sa intre in piele, eu zic sa iti cumperi nistatina sau lomexin sau multi-gyn, acum depinde de sistemul tau

| wonder a răspuns:

Sunt curioasa ce creme se pot folosii impotriva acestor mancarimi ...va rog! daca stie careva...sa ma ajute!

| lyvia a răspuns:

E posibil sa fi luat vreo boala bts...