| biancutsa_7385 a întrebat:

Cum se rezolva o problema cu nr. invers proportionale...de ex.: sa se determine masurile unghiurilor unui patrulater convex stiind ca sunt inverd proportionale cu nr: 0,(3); 0, 25; 0, 125; 0,(1)? FUNDAAAAA pentruprimul'

Răspuns Câştigător
| Banannie a răspuns:

Iti dau o idee ca nu stau sa fac transformari si calcule acum plus ca trebuie sa te descurci singura, nu-i greu.
Sa presupunem ca avem unghiurile a, b, c si d. Daca ar fi fost direct proportionale ai fi facut o egalitate de fractii cam asa :
a/0.(3)=b/0,25=c/0,125=d/0,(1) cum sunt invers proportionale schimbi numaratorii cu numitorii adica : 0.(3)/a=0,25/b=0,125/c=0,(1)/d.

1 răspuns:
| Anca_Daraban_1982 a răspuns:

Cum o rezolvi de tot?