| Aollioo a întrebat:

Cum se scapa de sughit?!

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Bea un pahar cu apa rece fie rapid, pe nerasuflate, fie incetul, inghititura cu inghititura.
O alta metoda este tinerea respiratie cat mai mult posibil, adica inspiri brusc si nu respiri cateva secunde bune (cat rezisti).

2 răspunsuri:
| Diana769 a răspuns:

Bea multa apa, tine-ti respiratia timp de 3 secunde, strange-te tare de lobul urechii ( la mine merge asta), linge ceva acru ca o lamaie, stai in cap, pune pe cineva sa te sperie.

| OnutaUkf a răspuns:

Buna! Sunt mai multe modalitati prin care poti scapa de sughit. Iata cateva dintre ele :
- preseaza cu degetul mare de la o mana palma mainii celeilalte. Cu cat mai tare reusesti sa faci asta, cu atat mai bine. Disconfortul poate reprezenta o distragere a atentiei de la sughit;

- respira adanc si tine aerul in tine din cand in cand. Atunci cand se acumuleaza dioxid de carbon in diafragma, aceasta se relaxeaza.

- daca te poti retrage undeva singur cateva minute, baga-ti degetele in urechi pentru 20-30 de secunde sau preseaza zona moale din spatele urechilor. Acest gest relaxeaza un nerv care este conectat cu diafragma.

- daca tot nu te vede nimeni, scoate limba, gest care te va ajuta sa respiri mai bine.

- tine-ti mainile impreunate in jurul nasului si al gurii si continua sa respiri normal.

- ia 9-10 inghitituri rapide dintr-un pahar cu apa. Astfel vei opri spasmele diafragmei.

- daca iti poti bloca urechile in timp ce bei apa, este si mai bine. Poti tine degetele in urechi si bea lichidul cu un pai.

- acopera paharul cu un prosop de hartie si bea apa prin el. Va trebui sa tragi mai tare, lucru ce va contracta diafragma si o va opri sa se mai miste necontrolat.

- pune o lingurita de zahar sau miere sub limba si inghite treptat.

- surpriza gustarii a ceva acru iti poate vindeca sughitul.

- inghite o lungurita de otet de mere. Este intr-adevar o provocare, dar vei vedea rapid rezultatele.

- cateodata relaxarea este cheia. Stai intins pe pat, cu capul intors intr-o parte si mainile pe langa corp. Respira adanc cateva minute.

- si un sarut lung si pasional s-a dovedit un remediu pentru sughit.
Sper ca ti-am fost de ajutor! O zi buna!