| NbhdDaughter a întrebat:

Cum se trateaza anxietatea sociala? Trebuie neaparat cu pastile?

2 răspunsuri:
| KristalPop a răspuns:

Salutări! happy Sunt mai multe genuri de anxietăţi sociale... Unele trec de la sine, altele necesită tratament de lungă durată. Uneori depinde şi de persoana respectivă. Am auzit şi de o anume terapie destul de eficientă: terapia cognitiv-comportamentală. Iar dacă nu... antidepresivele, singura cale. Asta este deseori şi o problemă din copilărie.

| tukina a răspuns:

Cred ca prin socializare happy
Participarea in cadrul unui grup sportiv (dansuri, inot...) poate sa ajute semnificativ