| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cum trebuie procedat atunci cand cumperi haine ca sa stii sigur ca nu iese culoarea din ele?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le separi dupa culori si respecti instructiunile de spalare, inscrise pe eticheta fiecarei haini.

| lpavel a răspuns:

Nu cumperi chinezarii si nu iese culoarea din ele! Altceva nu ai ce face!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Corect!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, de obicei alea sunt bune dar cateodata mai dai si de exceptii adica de alea care se mai decoloreaza putin...
Dar ca sa fi sigur ca nu se va vedea nimic urat acele haine le speli separat, adica le pui pe culori, cand speli alb atunci numai alb, albastru numai albastru etc. sau poti si cum explica si ceilalti pe aici, numai culori inchise sau numai culori deschise! Culoarea alba se exclude! Albul mereu trebuie spalat singur fara a amesteca cu alte culori!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Daca sunt haine ieftine sau mai ales chinezesti atunci nu ai ce face, trebuie sa le speli separat daca ti la ele si nu vrei sa aiba trei culori laughing ai numai o haina, asta e, speli numai una! Dar daca vrei sa economisesti atunci exista la fiecare masina de spalat spalare rapida, adica o spala in 20-30 minute, adauga detergent mult si curata si acea optiune foarte bine! Eu aproape mereu acea optiune folosesc!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Binenteles ca e ok! Cine ti-a zis ca nu ar fi ok? Daca vrei poti spala si o pereche de ciorapi! Doar ca consumi curentul degeaba si de aceea nu face nimeni asa si asteptam sa se adune atatea rufe sa se umple masina de spalat apoi le spalam pe toate odata! Toti suntem pe economie daca se poate!

| StoicAnalysis a răspuns:

In general le sortezi,
1. Haine negre si gri
2. Colorate inchise
3. Colorate deschise
4. Albe
5. Prosoape si asternuturi

La cele negre si colorate, e recomandat sa le speli la 30 de grade, ca sa nu mai stai sa le citesti eticheta la fiecare haina.
La cele albe din bumbac, respectiv prosoapele si asternuturile, le poti spala cu 60 de grade pentru a elimina si bacteriile
Insa daca pui la spalat prosoape si asternuturi din material sintetic, ai la masina de spalat o optiune pentru sintetice

Daca respecti regulile astea atunci cand le bagi la spalat, nu o sa ai probleme cu decolorarea. Decat daca iti iei haine de la prietenii nostri cu ochii mici ( chinezii ). Hainele contrafacute si ieftinelile in general, sunt facute slab calitativ.