| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cum e 100% sigur ca nu iese culoarea din haine atunci cand pui haine de mai multe culori in lighean ca sa le speli de mana? Ca de exemplu cu sarea nu e sigur 100% ca am pus odata un tricou negru si niste pantaloni bej si am pus si sare si s-a luat culoarea de pe pantaloni. Ori e din cauza ca trebuia mai intai sa pun hainele si dupa aia sarea? Ca eu am mai intai detergent si sare si apoi am pus hainele

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand nu se amesteca hainele colorate la spalat, ci se sorteaza si se spala SEPARAT si PE RAND!
Albele separate si spalate numai cu rufe albe.
Lucurile NEGRE se spala intotdaeuna separat de celelelate.
Hainele de culorid eschise roz, galben vernil, beleu se spala cu apa calduta si putin detergent.

In apa in care ai spalat rufele albe poti spala si colorate, dar pe rand, niciodata amestecate!
Evident ca dupa fiecare spalare rufele se clatesc cu apa rece foarte bine, pana ies foarte curate.

Niciodata, dar absolut niciodata nu amesteca lucuri negre cu bej sau alte culori, fiindca pigmentul negru iese la spalat!