| rosesonfire a întrebat:

Cum trebuie sa arate o fata de 16 ani? Cum trebuie sa se imbrace si cum sa se machieze? Trebuie sa se machieze?

Răspuns Câştigător
| niko_7262 a răspuns:

Difera sti? Eu si tu chiar daca avem 16 ani nu putem avea aceleasi caractere. Depinde de tine cum vrei sa arati la 16 ani, sau ma rog, in general la 16 ani. Chestia cu machiatul e simpla rau. Sunt fete care se machiaza de mici, fie de la 7 ani ca prind trusa mamei sau a surorii mai mari, fie la 13 ani cand vor sa atraga atentia unui tip, fie la 15 cand deja termina a 8 a si evadeaza.La 16 ani trebuie deja sa ai cunostiintele necesare despre machiaj. Astea sunt zilele noastre.Trebuie sa stii cum sa aplici rimelul, cat fard sa aplici si cu cat ruj sa te dai. E normal machiajul la 16 ani. DAR... nu trebuie exagerat. Ma refer la faptul ca uneori e prea mult. La 16(depinde si de fata), corect ar fi un machiaj simplu, sti? inocent, te-ar face mult mai draguta. La 16 ani suntem inca tinere si frumoase asa de la natura. Un creion +un rimel sa ziceam ca n-ar fi mult.
Hainele le porti dupa personalitatea ta. Daca esti mai timida atunci jeansi, tricouri, etc, daca esti mai rebela mai iei si o mini fustalaughing, eu stiu, oricum trebuie sa ti cont de faptul ca la 16 ani esti inca o adolescenta si nu trebuie exagerat cu hainele ce te pot transforma in adult. Pastreaza-ti naturaletea.
O fata la 16 ani trebuie sa fie suficient de capabil sa ia decizii potrivite pentru stilul ei,

1 răspuns:
| Pitic a răspuns:

Nu trebuie sa arate toate la fel
nu avem un manual de instructiuni
fiecare se imbraca cum ii place, dar la varsta de 16 ani deja suntem domnisoara ar trebui sa ne imbracam frumos, decent asta nu insemna ca nu ne putem lau o fustita scurta sau niste tocuri sau sa avem decolteu, putin din fiecare nu trebuie sa ne dezgolim, cu cat suntme mai imbracate cu atat suntem mai misterioase si baietii vor sa ne descopere la propiu laughing)
fiecare se machiaza cum stie mai bine si cum ii place
eu am 16 ani si imi place sa ma machiez dar nu foarte strident,mai am eu sclipiri dintrastea cand ma boiesc pe la ochi, dar mai bine aratam cand nu punem atata machiaj pe fata mai ales atunci cand nu prea stim sa ne machiam.
la vasrta noastra e normal sa ne dorim sa ne machiam sa purtam tocuri, si unele dintre noi chiar nu potn iesi din casa fara fond de ten pe fata, pentru ca avem probleme cu tenul si nu avem ce face e varsta.
nu prea conteaza felul in care arati atitudinea conteaza, daca te simti sexy esti sexy.
dar sa le luam pe rand
machiajul: -machiajulde zi :
fond de ten, pudra blash rimel glos de buze, putin fard culori ( alb, culoarea tenului, roz foarte deschis )
- ziua nu trebuie sa ne incarcam foarte tare fata
- eu folosesc fond de ten, uneori rimeluneroi si fard dar foarte rar si rar glos de buze.
-machiajul de seara: club, party nunta : fond de ten, balsh ( culoarea aceea rosiatica in obraji ), rimel, tus, creion de ochi, fard ( albastru negru, gri, rosu verde, maro inchis)
haine:X
- tinute de zi : tinute lejere, nu trebuie sa ne complicam in fiecare zi sa purtam tocuri, e un chin si nu e santos nici confortabil
cum ziceam fiaecare fata are stilul ei unor le place mai sport, alora le plac hainele largi pentru ca se simt confortabil in ele sau pentru ca sunt plinute si le avantajeaza altele vor sa fie tot timpul sexy ( colanti declteu pana la buric )
- tinute de sera : cand mergi in club sigur ca iti permiti sa iti ei un pantof cu toc sa iti iei o rochita sexy, cu paiete.