| QAlessia a întrebat:

Cum va imaginati moartea?

Răspuns Câştigător
| ZuZzA4eVeR a răspuns:

Poi nu stiu e ceva normal adica toti mor la un momentdat. Uni mor de batranete, alti pentru c sufera de anumite boli si uni mor pentru simple accidente. Oricum cel mai important lucru cand mori trebuie sa mor fericit si sa stii c ai facut c ti-ai propus in viata.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

N-am de unde sa stiu cum va fi. Poate adorm la volan si cad in prapastie depinde viata cum vrea sa mor.

| mistakeofyourlife a răspuns:

Ni s-a impus sa vedem moartea ca pe ceva ingrozitor sau mai precis ca pe o baba infasurata intr-o mantie neagra cu o coasa in mana (mass media). Eu vad moartea din doua puncte de vedere. primul ar fi o despartire de cei dragi, poate cea mai grea si dureroasa despartire a vietii. Nu se compara cu cea de un baiat (pe care il pierzi pe moment dar inca ai alaturi pe cei dragi tie si cele mai importante persoane din viata ta; in plus intotdeauna va exista un inlocuitor pentru acel baiat). Moartea este apogeul vietii, un sfarsit plin de suferinta atat pentru tine cat si pentru cei din jur. Din alt punct de vedere moartea reprezinta o posibilitate catre o noua viata, diferita de cea pe care o traim acum. Un portal catre necunoscut, insa acel necunoscut este construit in mare parte tot de noi, prin simpla alegere intre bine si rau. Nimeni nu stie ce e dincolo de moarte, poate de aceea este vazuta mai mult ca un sfarsit decat ca un inceput. happy

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Eu cred ca moartea este trecerea spre un alt nivel la urma urmei in lumea asta suntem doar ca niste pasari intr-o calatorie... funda?

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Moartea este greu de explicat. ea este de fapt o trecere, o transformare a sufletului care face parte din ciclul vietii fiecaruia dintre noi ca oameni. de-a lungul timpului au existat o multime de superstitii cu privire la moarte in sine, dar nici una nu pare a fi cu adevarat reala, din simplul fapt ca oamenii au creat aceste povesti imaginare pentru a-si explica mai usor ceva de neexplicat. tocmai din motivul necunoasterii misterului de dupa moarte, ne facem sa simtim o frica interioara fata de clipa mortii noastre, si ne facem totodata sa credem ca totul se sfarseste dupa acea clipa, pentru ca noi o percepem ca pe un zid, o limita de nedepasit. din cauza acestor motive, trupul nostru limitat incearca sa inteleaga o entitate, construind tot felul de imagini despre moarte, si astfel si parerile sunt impartite.
am citit undeva ca de fapt noi ca fiinte, suntem compusi din trei straturi: primul este cel pe care il aratam, ambalajul in care suntem inveliti, pielea, carnea, oasele, muschii; al doilea este reprezentat de "corpurile subtile", adica niste simtiri ce inconjoara sufletul, in timp ce al treilea este "spiritul" in sinea lui. cand murim ne debarasam de exterior, si ajungem ca si corp intre patru pereti, in timp ce simtirile si spiritul sunt deja pregatiti de noua etapa, ridicarea, cum se spune in termeni religiosi, "la cer". de fapt sufletul este cel care ne ghideaza pe tot parcursul vietii noastre, de aceea el este cel care pleaca catre noul inceput si nu trupul, care a fost doar ca o casa, un acoperamant pentru adevarata fiinta.
noi, in momentul de fata, intelegem acest concept de "moarte" ca pe o suferinta a trupului, dar totodata si a celor din jur. si religia crestina spune ca de fapt moartea a venit ca o pedeapsa asupra lui Adam pentru ca a gustat din marul interzis. astfel el s-a intors pe pamant, unde cu trecera timpului a inceput sa se creada ca diavolul este cel care stapaneste moartea, de unde si ideea de frica si de infricosare la auzul mortii cuiva. pe atunci se credea ca numai Iisus ii poate dezlega pe oameni din aceasta robie, acesta venind si jertfiindu-se si astfel eliberand intreg neamul omenesc de acest sfarsit al primei etape, si dandu-le astfel sanse la "inviere". ei percepeau "invierea" ca si curatarea sufeltului de pacate.
existe diverse alte legende despre moarte, in diferite religii ea fiind explicata in alte feluri.
singura asemanare este ca in fiecare ea reprezinta aceasta usa de trecere catre un necunoscut in care vei trai vesnic.
exista insa niste relatari ale unor persoane care au trait pe pielea lor experienta mortii clinice. din punct de vedere medical aceasta inseamna ca functiile vitale ti se intrerup temporar si ca trupul ramane oarecum lipsit de spirit. este ca un fel de plutire in afara corpului propriu-zis. unii o asociaza cu prinderea sufletului intre cele doua "lumi" : cea in care se afla trupul, si cea in care ar fi trebuit sa se ridice. se zice ca el ramane prins acolo pana ce isi da seama de un ceva neterminat in viata propriu-zisa si se intoarce in trup pentru a-si continua "misiunea".
exista foarte multe modalitati de a explica acest fenomen straniu, insa nici unul nu prea este aproape de adevar. nimeni nu se va intoarce vreodata din mormant pentru a povesti cum este de fapt dupa moarte, si fiecare dintre noi va afla la momentul potrivit. asa ne vom lamuri pe noi insine cand ne va fi sortit sa murim.happy

| BiaSiAtat a răspuns:

Moartea nu este o persona si nici un necaz.Eu vad moartea ca pe ajutare. Uneori te costa daca te sinucizi.Mie asa mi-a zis preotul:
"Moartea e uneori un ajutor alteori un necaz, cum se intampla de cele mi multe ori."

Nu exista om care sa nu moara si nu exista moartea cu coasa.E doar imaginatia unui om putin prea creativ.Asa ceva nici nu va exista.E o tampenie.Moartea poate fi cauzata de orice in afara de "moartea cu coasa".
Sper ca ti-am fost de folos ...Si Paste fericit.

| Lavy a răspuns:

Chiar nu stiu sa stii :-s im scary...

| AnTiBioTic a răspuns:

Moartea in persoana?
pai pentru mine moartea este o etapa a vietii prin care v-a trebui sa trec mai devreme sau mai tarziu. In principiu mie nu-mi este frica de moarte.(NU sunt emo laughing)

| blackrose7911 a răspuns:

Eu incerc sa nu mi-o imaginez...si asa viata e scurta si nu vreau sa mi-o irosesc imaginandu-mi tot felul de moduri de a-mi curma viata...incearca sa nu te mai gandesti nici tu.

| remusbb a răspuns:

O lumina alba in cer si o scara rulanta pana acolo big grin

| flower_3416 a răspuns:

Hmm buna intrebarea tahappy insa nu am de ce sa te dezamagesc deoarece moartea nu arata cum e vazuta in filme sau pe unde ai vazut tu,, moartea in persoana'' ...deoarece moartea nu este exact o persoana moartea e ca un portal plin de lumina si acolo sunt 2 directi inspre rai sau iad. Daca vrei sa ai imagine mai buna asupra mortii cauta pe net cazuri de morti clinice este exact descrisa moartea.

| alinanicoleta99 a răspuns:

Neagra laughing

| EcstasyW a răspuns:

Eu o ceata si din ceata un bike care te duce pe o usa alba si acolo e o persoana in negru cu o coasaa si inbracata in bikini

| raulino1233 a răspuns:

Cu cap de mort urchi de caine si fata de trotineta si picioare de plastic! laughing

| Natasha17N a răspuns:

thinking consider ca dupa moarte...nu exista nimichappy