| JusTPauL a întrebat:

Cum vedeti voi ca fiind omul superior?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Superior fata de cine?

Omul este superior fata de animale datorita inteligentei. Dupa cum ai observat, oamenii nu au gheare, solzi, colti, nu putem zbura sau respira sub apa. Suntem slabi. Inteligenta ne-a tinut in viata.

Daca vrei sa fii superior fata de alti oameni atunci lucrurile sunt subiective caci fiecare persoana apreciaza ceva anume. Unii pun mare pret pe bani, altii vor reputatie, altii vor sa se simta bine si sa faca bine.

| JusTPauL explică (pentru RainmakerX):

Răspunsurile sunt foarte bune. Doar ca n"am formulat eu corect întrebare ca să pot primi răspunsurile așteptate.
Ma interesa mai mult omul superior pe plan spiritual.

| RainmakerX a răspuns (pentru JusTPauL):

Omul superior pe plan spiritual de cele mai multe ori nu se considera superior. In general sunt oameni cu un suflet mare care fac bine pentru ca le place, nu pentru ca le este frica de o "divinitate".
Sunt acei oameni care apreciaza lucrurile pe care le au ( sanatate, un loc linistit ) si nu innebunesc de ciuda cand vecinul lor isi cumpara o masina noua.

3 răspunsuri:
| Jannah a răspuns:

Banul te face superior, inteligenta este patata de forta banului.