| anonim_4396 a întrebat:

Cum vedeti voi cu adevarat un om superior si unul inferior? Cum vedeti un om care pretinde ca este "superior"? Cu exemple.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce inseamna personal,din punctul meu de vedere o "persoana superioara" :
-stie ce doreste de la viata,nu-si schimba perceptiile sau gusturile doar din teama de a nu fi acceptat de ceilalti,nu-i este frica sa admita atunci cand greseste si nici sa-si ceara scuze,este o persoana stapana pe propia-i viata,propiul destin,este o persoana constienta de sine(isi cunoaste atat calitatile cat si defectele),este o persoana in continua imbunatatire de sine,are respect de sine,este o persoana inteligenta sau incearca cel putin sa scape de prostie : ),este perseverenta si nu da inapoi in fata dificultatiilor vietii,se implica (intr-un) mod pozitiv) in vietiile celorlalti incercand sa dea o mana de ajutor de cat ori e nevoie,isi recunoaste(fata de sine) defectele si deficientele si incearca nu sa "le acopere" ci sa le repare.

Un "om inferior"-este dupa parerea me reversul a ceea ce am explicat mai sus,dar si(plus):
un om suferind de misogism,(prea multa) vanitate(tipicii cocalari si tipicele picipoance -dornice mereu de admiratie,neavand nici un merit),un om pe care nu te poti deloc baza,increde,un om fara cuvant,un om care isi bate joc de ceilati fara a avea un motiv anume,un om perfid, mincinos, fatarnic, care una spune alta face, cautandu-si doar propriul interes.

La cea de-a doua intrebare a ta:"Cum vedeti un om care se pretinde ca este,, superior"?"
Daca are intr-adevar calitatile pe care eu le-am enumerat(macar 1/2din ele) atunci poate pretinde, pentru ca intr-adevar si ESTE un om superior(dar pentru a admite ca este adevarat trebuie si eu sa observ ceva, nu doar el sa vb. despre asta)
Si stii ce?
Am obsevat ca doar oamenii aceia se considera superiori altora, aceia care detin acele "calitati" pe care eu le-am enumerat la categoria "oameni inferiori".
Un bun exemplu ar fi Hitler.

Oamenii cu adevarat superiori stiu sa fie modesti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici eu nu o puteam zice mai bine laughing)

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Dupa parerea mea, nu exista oameni superiori si oameni inferiori. Toti suntem egali.

| anonim_4396 explică (pentru AFR81):

Si asta ar fi o varianta, dar unde exista egalitate in ziua de azi? Ori lupti, ori pierzi.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am stat sa citesc tot raspunsul de mai sus si nici nu am de gand, insa asta e parerea mea: oamenii sunt egali. Nu conteaza unde ne nastem, ce studii avem, unde muncim, cat de inzestrati intelectual sau abili fizic suntem. Oameni inferiori i-as defini doar pe aceia care sunt mandri, plini de ei, aroganti si in special pe cei care calca pe cadavre pentru a-si atinge scopul.

| anonim_4396 explică (pentru AFR81):

Interesant raspunsul tau. happy

| RAY a răspuns:

Inferior vs superior,cred ca e relativ ce anume superior,un om bogat e superior unui om sarac pe clasa socala dar daca leai pune sa vezi nivelul de inteligenta poate acel sarac il va depasi,atunci trebuie sa ne gandim ce inseamna a fi superior,inferior si in ce privinte,poti fi superior cuiva si inferior altuia asta nu te face superior /inferior,poti fi un barbat puternic fizic,musculos dar sarac sau mai putin inteligent, un om puternic cred ca trebuie sa gandeasca rational,sa fie hotarat, ambitios, cultivat, sincer
cred ca in fiecare dintre noi este o bestie puternica doar ca frica din noi o adorme ma refer la a fi violent fizic
in concluzie chestia e relativa ce inseamna a fi puternic, daca pentru tine becali e un om puternic eu maine imi fac bagajele si ma mut din Romania

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Gigi Becali si Nelson Mondialu la putere laughing) (y)