| andreimicutu a întrebat:

Cum vi se par persoanele care nu scriu corect din punct de vedere gramatical si sfideaza legile nescrise ale limbii romane? Ma refer la acele persoane care scriu cu sh, "bine", "plz", tie,"sal" etc.

Răspuns Câştigător
| HaChick a răspuns:

Nu-i condamn, daca au preocupari mai importante decat limba romana. Nu toti am terminat la Litere sau Jurnalistica. happy Sa scrie cat or vrea, in textele adresate celor din categoria lor si sa nu se astepte sa fie luati in seama de catre doctori, profesori si alti experti cu studii superioare, pentru ca acestora li se face sila la prima citire a unui text de genul asta. Exista unele domenii care nu se adreseaza doar adolescentilor, si cand vine un mucos mic "messengerist" sau un mucos mai mare "mIRC-ist" si baga niste texte cu scris din asta, iti vine sa-l trimiti la... radacini. Cu toate ca subiectul e interesant, daca e prost "ambalat", te intrebi daca omul pe care incerci sa-l ajuti merita acest efort. Daca el nu are rabdare sa scrie nici macar o propozitie CORECT, tu sa iti dai interesul pentru el?

7 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Sunt tot oameni.Doar n-o sa-i dispretuiesc acumlaughing. Fiecare scrie cu vrea si e ok atata timp cat inteleg ce scriethinking

| Pisiii :x a răspuns:

Pe mess scriu si eu asa dar in siteuri publice scriu gramatical ca sa nu par analfabeta blushing

P. S: mai sunt si : bine. u= tu, cf, cmf si ink sunt mai multe laughing

| JesterRO a răspuns:

Daca nu stiai, sunt unii care vorbesc asa.
Asta este grav, zic eu.

| Dan_Tm a răspuns:

Cat timp nu se afla intr-un cadru oficial, nu este nici o problema iar la noi, nu este nimic.Sa vezi cum rup cuvintele americanii.Eu m-am chinuit jumatate de ora sa inteleg un SMS de acolo. Oricum, nu ar trebui ca acest lucru sa ingrijoreze. Sunt alte lucruri mult mai grave decat 'sal, ink, cf'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E stupid,, tipul'' acesta de scriere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi sunt indiferent. Ceea ce ma deranjeaza este ca nu tin cont de ortografie, de semnele de puctuatie, si imi ia ceva vreme sa descifrez intrebarea. In rest, sunt ok.

| pinkfly a răspuns:

La inceput scriam si eu asa, dar acum m-am obisnuit de cate ori vorbesc cu cineva prin sms-uri sau pe mess, sa scriu cat de cat corect