| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare scurta in domeniul gramaticii limbii romane.
Am spus urmatoarea fraza : " Sa vorbim despre banane. Ce nu iti place tie".
Se pare ca trebuia sa spun "ce nu iti plac tie". Totusi am impresia ca am zis corect, dar nu pot sa explic din punct de vedere gramatical de ce, pentru ca am uitat multe reguli.
Poate cineva sa imi explice va rog ce varianta este corecta si mai ales de ce?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Da, cred ca ai zis corect...sa vorbim despre banane ce nu iti place tie adica SA VORBIM despre banane. In propozitie nu e vorba ca nu iti plac bananele, nu iti place sa vorbim despre.

| dotto a răspuns (pentru christall):

Mersi de efort, dar nu e explicatia pe care o caut.