| rossel a întrebat:

Cum vi se pare sistemul sanitar? cine credeti ca ar trebui sa fie baza in sistemul sanitar ca specialitate?(si medicina de familie este o specialitate)

Răspuns Câştigător
| Aero_2277 a răspuns:

Sistemul sanitar este la pamant in acest moment si nu medicii de familie sunt de vina.Eu sunt pro MF iar ce se intampla de ceva zile cu ei nu mi se pare deloc normal.Este foarte bine ce fac ca nu mai prescriu retete nu mai dau trimiteri si concedii.Medciul de Familie trebuie sa fie baza sistemului si el sa castige cel mai mult si toti sa ii ramana lui nu sa dea jumate pe cheltuieli de cabinet, fisc, CNAS etc...

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sistemul sanitar este in momentul de fata la pamant. Nu sunt medicamente in spitale, solutii perfuzabile, se strica aparatura si nu se mai repara ca nu e cu ce, platim analizele, radiografiile, investigatiile desi platim lunar asigurari de sanatate.Si toate astea se pare ca vor mai dura cativa ani buni.De personal, ce sa mai vorbim, se lucreaza la limita de subzistenta fiindca posturile sun blocate de 2 ani.Medicina de familie ar trebui sa fie baza sistemului sanitar, acolo se face si prevenire si tratament.

soothe
| soothe a răspuns:

Probabil medicina preventiva + familie + urgenta.
Referitor medicina preventiva, programe de educatie inceput cu cel din scoala, nutritie, educatie fizica. Instituirea de centre comunitare pe cartiere, unde fiecare sa poata merge sa faca miscare, inot, fitness, yoga, tai-chi la preturi modice, sponsorizate de stat (cum este in Canada de exemplu - unde sistemul sanitar este de stat ca si in Romania).