| ktyi a întrebat:

Da~ti~mi si mie link~ul cu baremul evaluarii nationale la romana! Funda!

10 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Se punctează oricare alte formulări / modalităţi de rezolvare corectă a cerinţelor.
· Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele precizate explicit prin barem. Nu se acordă fracţiuni de punct.
· Se acordă 10 puncte din oficiu.
· Nota finală se calculează prin împărţirea la 10 a punctajului total acordat pentru
lucrare.

SUBIECTUL I (42 de puncte)
A. 1. câte 2 puncte pentru notarea fiecărui sinonim potrivit pentru sensul din text al cuvintelor subliniate (de exemplu: merse – se deplasă, se duse; ţinuturile – locurile, regiunile; viteaz – îndrăzneţ, curajos) 3x2p=6 puncte
2. explicarea rolului semnului exclamării în secvenţa dată (de exemplu: marchează sfârşitul unui enunţ exclamativ) 6 puncte
3. câte 3 puncte pentru transcrierea a două cuvinte/grupuri de cuvinte care se referă la spaţiul acţiunii (de exemplu: ţinuturile zmeului, casa zmeului) 2x3p=6 puncte
4. câte 3 puncte pentru numirea a două moduri de expunere utilizate în text (de exemplu: naraţiunea, dialogul) 2x3p=6 puncte
5. prezentarea adecvată a semnificaţiei secvenţei, în limitele de spaţiu indicate 6p / prezentarea parţial adecvată a semnificaţiei secvenţei, în limitele de spaţiu indicate 3p / încercare de prezentare a semnificaţiei secvenţei 1p 6 puncte
B. – prezentarea succesiunii întâmplărilor, pe baza ideilor principale din text 4 puncte
– respectarea convenţiilor specifice rezumatului (relatarea la persoana a III-a, utilizarea modurilor şi a timpurilor verbale potrivite, trecerea de la vorbirea directă la vorbirea indirectă, relatarea obiectivă) 4p / respectarea parţială a convenţiilor rezumatului 2p 4 puncte
– adecvarea conţinutului la cerinţă (claritatea şi coerenţa ideilor; concordanţa dintre text şi rezumat) 2p / conţinut parţial adecvat 1p 2 puncte
– respectarea limitelor de spaţiu indicate 2 puncte

SUBIECTUL al II-lea (36 de puncte)
A. 1. câte 2 puncte pentru formularea fiecărui enunţ cerut (de exemplu: Oraşul Salzburg este aşezat pe coasta nordică a Alpilor.; Atracţiile oraşului sunt arhitectura, oferta culturală bogată şi armonia naturii.; În 1997 a fost inclus de UNESCO pe lista Patrimoniului Cultural Mondial.) 3x2p=6 puncte
2. câte 2 puncte pentru numirea a trei dintre evenimentele culturale care au loc pe parcursul anului în oraşul Salzburg (de exemplu: „Săptămâna Mozart", „Zilele culturale" ale oraşului, „Toamna jazzului" etc.) 3x2p=6 puncte
3. 3 puncte pentru realizarea dezvoltării/expansiunii părţii de propoziţie subliniate (de exemplu: Oraşul Salzburg, care este considerat o piatră preţioasă în inima Europei, [...] oferă, pe parcursul întregului an, cele mai bune condiţii pentru concediu) şi 3 puncte pentru precizarea tipului de propoziţie corespunzătoare (atributivă) 2x3p=6 puncte
4. câte 1 punct pentru precizarea fiecărei valori morfologice şi a fiecărei funcţii sintactice (fascinează – verb predicativ, predicat verbal; centrul – substantiv comun, subiect; sezoniere – adjectiv propriu-zis, atribut adjectival) 6x1p=6 puncte
B. – câte 2 puncte pentru prezentarea fiecăreia dintre cele două caracteristici ale unui oraş vizitat / imaginat 2x2p=4 puncte
– câte 2 puncte pentru fiecare dintre cele două imagini artistice diferite utilizate 2x2p=4 puncte
– adecvarea conţinutului la cerinţă (claritatea şi coerenţa ideilor, echilibru între componentele compunerii) 2p / conţinut parţial adecvat 1p 2 puncte
– respectarea limitelor de spaţiu indicate 2 puncte
12 puncte se acordă pentru redactare, astfel:
– unitatea compoziţiei 1 punct
– coerenţa textului 2 puncte
– registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinutului 2p/adecvare parţială 1p 2 puncte
– ortografia (0-2 erori – 3p/3 erori – 2p/4 erori – 1p/5 sau mai multe erori – 0p) 3 puncte
– punctuaţia (0-3 erori – 2p/4 erori – 1p/5 sau mai multe erori – 0p) 2 puncte
– aşezarea corectă a textului în pagină 1 punct
– lizibilitatea 1 punct

Sau pe link :
http://www.agenda.ro/......ctare.html

Succes! a fost destul de usor... anul trecut a fost mai greu xD EU ATUNCI AM DAT!

| ktyi explică (pentru AnonimaOk):

Nu este asta straight face Sunt alte exercitii thinking

| AnonimaOk a răspuns (pentru ktyi):

Wtf? nu subiectul asta s-a dat care e si pe link?

| ktyi explică (pentru AnonimaOk):

Nu e asta mei straight face

| AnonimaOk a răspuns (pentru ktyi):

Uite aici o downloadezi sigur e asta ca e pe site-ul oficial al ministerului educatiei si scrie ca a fost pusa curand decii... uite site :

http://subiecte2012.edu.ro/2012/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/

Acum e bine? :D

| Coszmin100 a răspuns (pentru AnonimaOk):

Da este foarte bine mersi mult :*

| ktyi explică:

Si tie iti apare eroare?

| AnonimaOk a răspuns (pentru ktyi):

Da era eroare la linkul de mai sus de mine straight face poate a copiat gresit. oricum cred ca e si pe edu dar ti l-am scris mai sus

| Musique a răspuns (pentru ktyi):

Mie-mi merge.