| speechless070 a întrebat:

Daca ai pofta de ceva care ingrasa si doar mesteci acel ceva fara sa il inghiti, doar pentru ai imti gustul te ingrasi?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Oare vei reuși doar să mesteci și să nu înghiți acel aliment doar că îngrașă?
Trebuie să înveți să mănânci, niciun aliment nu este dăunător dacă îl consumi cu moderație.
Pa, pa.

| Libelle a răspuns:

Buuun
Si nu ai sa mananci toata viata nimic altceva in afara de salata verde,paine de secara,pui la gratar si peste fiert?
Nu te ingrasi daca mananci cat ai nevoie,cat mananca oamenii,nu gurmanzii...
Uite,nu poti doar sa mesteci,pentru ca instinctul,daca iti place ceva spune sa inghiti, unul din motive ar fi ca placerea de a manca, de a-ti satisface o pofta e iplinita 50% prin simturile limbii, si 50% prin faptul ca inghiti.Nu e ca cu pasta de dinti.

| thegatekeeper a răspuns:

Nu, nu ai cum, insa nu e un obicei chiar sanatos. Mai bine mananca putin dintr-un aliment care iti place si autoimpune-ti sa nu exagerezi cu cantitatea. Astfel te poti bucura de acel aliment, fara sa iti fie teama ca o sa te ingrasi happy.

| Shinen a răspuns:

Buna!
Nu, bineinteles ca nu te ingrasi daca nu il inghiti dar nu cred ca iti va trece pofta doar simtindu-i gustul, dimpotriva.

O seara buna!

| hanibani a răspuns:

Nu, nu te ingrasi daca chiar nu inghiti NIMIC din ce ai mestecat