| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am 18 ani ce vârstă trebuie să aibă viitoarea prietenă/iubită să fie totul legal?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

17 ani jumate -18 ani

| Holiday a răspuns:

Legea nu prevede ce varsta poate avea iubita/iubitul cuiva. Dar, in cazul in care intretineti relatii sexuale, conform legii din Romania trebuie sa aiba minim 16 ani, SAU diferenta de varsta dintre voi sa nu fie mai mare de 5 ani (legea intra in vigoare la 1 ian 2024. Acum varsta minima e 15, SAU diferenta maxim 3 ani). Adica practic (dupa noua lege valabila de la anul), sa aiba minim 13 ani, daca data nasterii ei e DUPA data nasterii tale.
Limita maxima de varsta nu e prevazuta legal.

| StoicAnalysis a răspuns:

Tot 18

| Holiday a răspuns (pentru StoicAnalysis):

"Tot 18"

Legea nu prevede asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la 18 in sus.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"De la 18 in sus."

Nu exista aceasta prevedere legala.

| Raddeon a răspuns:

Daca ea are 16 si tu 18 cat timp e cu consimtamandul ei atunci e ok, nu trebuie sa fie diferenta mai mare de 2 ani intre voi oricum maximum e pana in 16 ani