| curious01 a întrebat:

Daca am o camera, care pereti trebuie sa-i inmultesc ca sa aflu cati metri patrati are?

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Masori lungimea fiecarui perete, le aduni impreuna si inmultesti cu inaltimea lor. De exemplu daca ai lungimea peretilor 5m, 4m, 5m, si 4m iar inaltimea lor este 2, 5 metri, suprafata peretilor camerei este (5m+4m+5m+4m)x2,5m=18m x 2, 5m = 45 metri patrati.
Bafta!

| Carmen100 a răspuns:

Daca e camera dreptunghiulara lungimea si latimea.

| SteinZer0 a răspuns:

Ca sa afli cati metri patrati are o camera (cred ca te referi la podea) trebuie sa inmultesti lungimea si latimea podelei.

| Spankh a răspuns:

Camera nu are metrii pătrați, are metrii cubi (adică volumul), deci, înmulțești lungimea înălțimea și lățimea.

ca să aflii la un perete : depinde de formă : dacă e pătrat îi ridici la pătrat o lungime; dacă e dreptunghi îi înmulțești lungimea cu lățimea.

| Elena_Alina_1998_G6pd a răspuns:

Un singur perete la puterea 2.