| anonim_4396 a întrebat:

Daca am terminat liceul anul trecut si nu am muncit pana acum pot beneficia de somaj sau de ajutor de somaj.

1 răspuns:
| RooN a răspuns:

Сondiţii obligatorii pentru ca şomerul să fie în drept să primească ajutor de şomaj

Solicitantul trebuie să:

întrunească condiţiile prevăzute în art. 2 al Legii;
fie atribuit la categoria de beneficiar al ajutorului de şomaj;
fie înregistrat la agenţia în a cărei rază teritorială îşi are domiciliu;
fi lucrat şi să deţină un stagiu de cotizare la bugetul asigurărilor sociale de stat de cel puţin 6 luni din ultimele 24 de luni calendaristice premergătoare datei înregistrării;
nu obţină venituri impozabile conform legii.
Depinde de cel la carea ai lucrat, daca tu ti-ai dat demisia nu primesti nimic dar daca te-au dat ei afara ai sanse sa primesti.
Bafta