| CinevadinBucuresti a întrebat:

Daca am terminat liceul si m-am inscris la o facultate, mai pot beneficia de ajutor de somaj pana cand incepe anul universitar? Eu unul am dat examen la facultate si am intrat, dar inca nu sunt inmatriculat acolo, procedura se face la sfarsitul lui septembrie-inceputul lui octombrie. Pot beneficia de ajutor de somaj pana la inceputul facultatii, sau din momentul in care mi-am confirmat locul nu mai pot?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Pana nu ai semnat contractul la facultate, la sfarsitul lui septembrie probabil, poti beneficia de somaj si ar veni cam 2 luni- august si septembrie cred.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca urmezi studii superioare nu poti beneficia de somaj, nici macar o luna.
Pentru a te inscrie la somaj trebuie sa prezinti o declaratie notariala autentica ca nu urmezi studii superioare si, daca declari fals, comiti o infractiune.

| alessia5158 a răspuns:

Nu vei primi somaj pentru lunile august si septembrie --- sunt considerate a fi " luni de gratie" in cursul carora absolventul de liceu poate sa aleaga intre angajare sau continuarea studiilor! Platile indemnizatiei de somaj incep, de regula, din luna octombrie si se fac timp de 6 luni.

| KodrutZ a răspuns:

Ia mai si munceste, nu ti-e un pic rusine? Asteptati toti mura in gura de la aia 2-3 amariti care muncesc sa tina in spate o tara intreaga de putori! Ai terminat liceul, te-ai inscris la facultate, nu esti handicapat, nu ai cazier, bravo! Felicitari, esti apt de munca, IA SI MUNCESTE!

| CinevadinBucuresti explică (pentru KodrutZ):

Esti putin nevos? Varul meu e psiholog, daca vrei te poate ajuta!

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevadinBucuresti):

Sint extrem de calm. Daca e psiholog, poate te ajuta si pe tine si iti povesteste cum sta treaba aia cu respectul de sine si demnitatea. Vad ca n-ai.

| CinevadinBucuresti explică (pentru KodrutZ):

1) Se scrie sunt, nu sint.
2) Probabil ca am prea mult respect de sine. Majoritatea locurilor de munca pentru cei necalificati sunt foarte prost platite. merita sa muncesti 8 ore pe zi de exemplu, pentru un salariu mizerabil de 800-900 lei? Facultatea pe care o fac imi asigura un loc de munca foarte bine platit imediat dupa finalizarea studiilor. Prefer sa imi ocup "vacanta" invatand dinainte materia din primul an, deoarece am aceasta posibilitate. Oamenii ca tine sunt cei care se multumesc cu putin si nu reusesc sa isi depaseasca conditia. Trist!

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevadinBucuresti):

1. Scriu cum am invatat, nu cum au schimbat gramatica pentru ca sa treaca toti analfabetii bacu'.
2. Nici o facultate nu iti ofera loc de munca foarte bine platit, mai ales daca te astepti ca gata, am terminat facultatea si vine un idiot sa imi ofere 2000 eur net ca ce simpatic sint eu.
Nu ma multumesc cu putin, doar ca NU CER POMANA. Nu ti-ajunge ca statul oricum o sa iti plateasca studiile? Zi saru'mina. La varsta ta muncesti in primul rind pentru EXPERIENTA, nu pentru bani. Stai calm, sint si oameni cu salarii mizerabile care au o facultate si 20-30 de ani de experienta.

| CinevadinBucuresti explică (pentru KodrutZ):

1)Sunt de acord cu tine, pana si un analfabet poate sa ia bac-ul. Eu nici nu am prea dat pe la ore, deoarece aveam concursuri dupa concursuri, si tot am luat 9, 8 la un bac pentru care am invatat...nici 5 zile. Si da, ma mandresc cu asta.
2)Ba da, am automat un loc de munca daca termin aceasta facultate. Sunt extrem de bine documentat in aceasta privinta. Nu am nevoie de experienta, ci doar sa termin aceasta facultate si desigur, sa nu fi trecut prin ea ca prin branza.
3)De ce sa zic sarut-mana? Am dat un examen foarte greu si din peste 600 de candidati, am fost in primii 20. Este meritul meu si dovada ca sunt mult mai capabil decat altii.
4)Fiecare cum il duce capul. Daca te pricepi in meseria/vocatia ta si ai si un spirit practic, nu e greu sa aduni o avere. Toti din familia mea au salarii mari, si au procedat intr-un mod similar cu al meu. Daca poti primi bani gratis, de ce sa nu ii iei? E mai bine sa ii cheltuie Ponta in vacanta la Dubai?!

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevadinBucuresti):

Ce facultate e asta breh? Loc de munca in tara? Fara pile, pur si simplu ca ai terminat acolo cu medie mare si gata?
3. In alte parti nu are nimeni avantajul asta. Vrei facultate, te duci in armata si te rogi sa nu crapi ca sa iti plateasca dupa aia statul studiile. Sigur stii unde e treaba asta.
4. Fiindca cum ziceam... principii. Dar poti sa ne povestesti un pic de familia ta si mai ales ce inseamna "salariu mare".
P.S. Sper ca nu esti fiul vreunui politruc nenorocit de la CEC sau CFR. Stiu ca sint si romani care isi merita banii aparent multi, dar aia sint a draq de putini. Daca fac parte dintre astia ai tai, felicitari de pe acum.

| CinevadinBucuresti explică (pentru KodrutZ):

Prefer sa nu dau detalii despre facultate. Nu trebuie sa stie toata lumea anumite lucruri. Dar pot sa dau exemple si despre niste facultati de unde poti iesi "cineva", doar daca inveti cum trebuie : Limbi Straine, Cibernetica, Mecatronica (combinatie intre mecanica si robotica), etc.
Apoi, un salariu mare este unul ce depaseste 4000 de lei net. Si familia mea este una deosebit de cinstita, care isi castiga banii prin munca, fara "smecherii" sau "aranjamente".
Eu unul, cum am mai spus, am inceput deja sa studiez materia din primul an. Nu vreau sa ma complic cu un loc de munca prost platit, nu sunt disperat sa castig bani de acum. Tot ce voiam era sa stiu daca nu pot sa beneficiez de pe urma situatiei si sa castig de pe acum un ban, "moca". Le multumesc lui "Ioandelasal" si "AnonimaOk" pentru informatiile date.

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevadinBucuresti):

Era suficient sa zici profilul, nu e musai sa zici "finante-banci la Bucuresti, la universitatea xxx". Daca inveti cum trebuie si te orientezi, faci bani si cu filozofia, geografia sau asistenta sociala. 4000+ e decent, mare se poate considera de pe la 10000 incolo. Bine, depinde de multe chestii. Eu aud adesea conversatii prin tramvai sau pe strada si aproape ca ma apuca depresia cind aud pe unii cum considera 1000-1200 RON salariu mare. Daca ai detaliat un pic problema, iti dau si eu un sfat - fa voluntariat, daca e posibil fix pe profilul pe care il vei urma. Asa iei de doua ori cistigat. Legat de somaj, treaba asta e subiectiva. Ca o mica paranteza, sint membru al comitetului asociatei de proprietari din care fac parte si cind s-a pus problema ca noua sa ni se scada cate o persoana de la intretinere, am fost singurul care s-a opus, desi asta inseamna sa platesc cu vreo 30 RON mai putin lunar la intretinere. Pina la urma s-a aprobat (nu era nevoie de unanimitate) si primesc o mica pomana impotriva vointei mele. De ce nu eram de acord? Din principiu, din acelasi motiv pentru care 90% din parlament trebuie impuscati cind ii auzi ca ei sint mai presus ca altii. Incearca sa vezi si beneficiile de dincolo de bani.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vei urma o facultate/postliceală, atunci NU poţi cere/primi Ajutorul de şomaj ( nici măcar pe perioada verii )!

În rest, poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Deci, termenul LIMITĂ este 29 iulie 2015!

Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

http://www.avocatnet.ro/......easta.html

Toate cele bune!