| Daniel_Dan_1997 a întrebat:

Salut, ce puteti sa imi spuneti despre ajutorul de somaj, am terminat liceul anul trecut si pana in momentu acesta nu m-am angajat si nu am facut nici ajutor, mi s-a spus ca daca fac acum ajutor de somaj imi da bani din trecut adica de cand am terminat liceul pana acum mii da gramada? sau ce puteti sa imi ziceti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu te-ai obosit sa-ti faci acte dupa terminarea liceului pentru somaj/ ajutor social, nici eu nu se obosesc sa-ti dea banii din urma.
Daca vrei bani, mergi si fa-ti dosarul pentru somaj si vei primii de atunci inainte bani.
Dar, de ce nu-ti iei un job?
Tanar esti, puternic si sanatos de asemenea, ce te retine acasa la mama si tata? Tu nu ai nveoie de bani sa te intretii, sa iesi cu o fata, sa ai ceva in buzunar?

| Daniel_Dan_1997 explică (pentru Violleta2022):

Nu am spus ca nu muncesc sau ca nu am bani de buzunar, eu locuiesc la tara si tata are gradina am muncit la el a iesit bine banu si de aia nu mam angajat, dar peste 2-3 luni o sa imi caut un loc de munca ca mam cam saturat de gradina laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Daniel_Dan_1997):

In situatia in care locuiesti cu parintii si aveti afaceri, vanzand din gradina diverse, inseamna ca aveti venituri si nu ai drept la somaj. sau ajutor social!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este prea tarziu, asa ca nu mai poti primi indemnizatie de somaj. Trebuia sa mergi la AOFM, pentru inscriere si luare in evidenta, in termen de 60 de zile de la terminarea cursurilor.

| Daniel_Dan_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Aha am inteles mz, eu am postat aceasta intrebare deoare ce mi-a zis o verisoara ca daca fac ajutoru acum de somaj imi da bani din urma si am zis wow normal ca orice om nu strica niste bani, dar nu o sa fac deoarece o sa ma angajez. multumesc o zi buna

| untu a răspuns:

Trebuia sa faci un dosar pentru ajutorul de somaj de la Oficiul de forta de munca (AJOFM sau ANOFM) si sa vezi daca sunt oferte noi pentru locuri vacante de munca, daca nu gasesti serviciul, va trebui sa te informezi ce acte va trebuie pentru tocmirea ajutorului de somaj pentru o scurta perioada pana la gasirea unui loc de munca!