| nikiminaj a întrebat:

Daca ar fi sa aleg intre o camera foto profesionala, aceasta ar fi Sony sau Canon? Ce sa aleg?

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ambele sunt bune dar parca Canon e mai tare

| iflirius a răspuns:

Bună, eu am Nikon și mi se pare foarte bună. Dar dintre Sony și Canon, Canon e mult mai bun. Baftă.

| kteichd a răspuns:

Canon

| RobertVali111 a răspuns:

Stii care este cel mai bun Canon? Un Nikonwinking...Acum vorbind serios conteaza modelul, bugetul si asa mai departe. Ce pot spune este ca, Canon are o gama mai variata de camere foto si ai de unde alege. De asemenea Canon este recunoscuta ca firma de camere foto, in timp ce Sony este de asemenea firma de prestigiu. Dar eu personal cred ca, Canon este mai ok.

| AnimalIHaveBecome a răspuns:

Canon.

| pagetoc a răspuns:

Fratilor, haideti sa ne intelegem odata si pentru totdeauna.
1. Mai multi pixeli nu inseamna mai mult detaliu!
2. Nu exista: cea mai buna marca de camere, cea mai buna marca de surubelnite! ( cititi despre Leica putin)
3. Exista cel mai bun aparat pentru mine ca persoana, pentru nevoile mele!
4. Trebuie sa cumperi orice aparat ca sa scoti maxim din el. E ca si cum iei Ferrari si il conduci la bunica in Baicoi.
5. Nu exista scula universala. Fiecare scula si bascula e buna la ceva anume.
6. Traim in Romania, suntem limitati de buget. Vrei sa-ti spun care e cel mai bun Sony compact? Uite-l, o sa fie cam 15.000 Ron: http://ow.ly/n9ZiY
7. Nici un producator nu poate spune: eu fac de toate bune.
Si as putea continua...
Concluzia: spune bugetul de care dispui, ce vrei sa fotografiezi, si-ti voi da un raspuns cat mai aproape de nevoile tale.
Te salut! :)

| nikiminaj explică:

De ce Canon, motivati raspunsurile va rog

| iflirius a răspuns (pentru nikiminaj):

Păi, să luăm de ex Canon EOS 600D. Senzorul CMOS APS-C de 18 megapixeli capteaza imagini ce inglobeaza o multime de detalii si claritate.Filmati Full HD cu controlul manual al vitezei cadrelor, expunerii si sunetului. Tehnologia Instantanee video permite imbinarea clipurilor scurte de 2.4 sau 8 secunde intr-un singur fisier de film, pentru o inregistrare care pare a fi editata profesional, in timp ce Zoom digital film permite marirea de 3-10x, mentinand in acelasi timp calitatea Full HD. Puncte de focalizare:9 puncte
Cadre pe secunda:3.7
Eu zic ca e destul de performant. bafta.