| Phenix a întrebat:

Daca ar fi sa cititi un roman ce fel de roman ati alege?
- Unu in care personaju principal sa fie nascut sa ajunga puternic?
- Sau unu in care personajul principal trebuie sa lucreze din greu si sa nu renunte niciodata sa ajunga unde isi doreste?
- Sa fie nascut un nobil dar sa lupte sa ajunga pana la acel nivel?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Daca romanul ar fi bine scris,oricare dintre situatiile imaginate de tine ar putea fi la fel de interesanta si atractiva pentru lectura; fie ca personajul principal este predestinat sa devina unul dintre puternicii lumii,fie ca el trebuie sa lupte pentru a ajunge astfel sau nobletea innascuta il ajuta in lupta sa,niciodata efortul si intamplarile prin care trece in drumul sau nu prezinta interes pentru un potential cititor, daca autorul nu pune suflet in creatia sa si n-are talent.Ti-aamintesti?"Madame Bovary c'est moi!"spunea Flaubert; si implicarea sa, alaturi de talent a facut din acel roman una dintre cartile importante ale literaturii universale.Prin urmare, as raspunde astfel intrebarii tale:as alege romanul bine scris.

5 răspunsuri:
| MissyD a răspuns:

Poate ca toare variantele intr-un singur raspuns smug. De exemplu "Harry Potter". Harry s-a nascut puternic, dar pana la o varsta nu a stiut lucrul asta. Totusi nu putea sa isi controleze puterile si a trebuit sa munceasca din greu sa ca invete.
Sau "Percy Jackson"... la 12 ani Percy a aflat ca tatal sau e Poseidon, zeul marilor, si ca avea sange de zeu. Fiind fiul unuia dintre cei mai puternici zei (Zeus, Poseidon, Hades) avea fortze mult mai mari decat ceilalti semi-zei si a muncit foarte mult pentru a se obisnui cu puterile sale. Crede-ma, atat "Harry Potter" cat si "Percy Jackson" merita citite atat de fete cat si de baieti!winking Sunt pline de actiune, aventura, mister, etc.
Sper ca te-am ajutat big grin

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

3.Să fie născut nobil dar să lupte până la acel nivel.
Mi se pare cel mai aventuros și palpitant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem sa trecem peste beletristica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.- Unu in care personaju principal sa fie nascut sa ajunga puternic

| KittyGirl_4505 a răspuns:

Sa fe nascut nobil, dar el sa nu afle, decat pe la sfarsit si sa lupte pentru a ajunge puternic, chiar daca este deja dar nu isi da sama

sau daca e neaparat din variantele de mai sus, eu as alege a treia varianta