| Nastia a întrebat:

Daca ati putea schimba cv in societatea romaneasca c ar fi? cum ati ajuta voi tara asta?sad

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

M-as intoarce in timp sa-i intreb pe Titu Maiorescu si Iosif Vulcan cum au reusit sa realizeze societati precum "Junimea" si reviste precum "Convorbiri literare" si "Familia", in care intr-adevar gaseai ceea ce trebuie. Obiectivele erau: familia, respectul pentru stat, combaterea boierimii, iubirea, ironizarea demagogilor... lucruri inca foarte actuale.
Eu doresc sa ma implic politic. In primul rand, as incerca sa scot odata bani de la ministerul culturii pentru realizarea CD-urilor de muzica pe versurile celor mai importanti poeti, pentru ca ar fi o metoda prin care tinerii ar fi mai atrasi de poezie si de cultura: adica eu m-as baza pe cultura si educatie. Atat as incerca sa schimb si sunt convinsa ca daca voi continua voi reusi ce-mi propun. In al doilea rand, as incerca sa gasesc noi modele creative de steag (cu asta ma ocup) pentru a-i atrage pe oameni sa cumpere si sa se simta mandri ca sunt romani, si prin simplul fapt ca au un simbol national care le place, de ex: un fanion tricolor la birou, o pernita tricolora, un stegulet mic, un steag mare pus in fata casei, o camasa brodata intr-un colt cu steagul tarii, si astfel, as crea putin in mintea romanului ideea de patriotism, si nu fals patriotism, ci real, pentru ca in final iti da o satisfactie.
Deci EU singura atat as putea si as vrea sa fac: cultura & educatie prin muzica si consolidarea patriotismului prin simbolul national: steag, in maniera creativa.

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pai as incepe cu cei 7 ani de acasa, deoarece numai invatand copiii cum sa se comporte societatea se va schimba candva (pe cei batrani nu mai poti sa-i dai pe brazda, obisnuinta e a doaua natura). Asa poate se va munci mai mult, se vor respecta legile, vom fi mai corecti, mai respectosi, nu vom mai arunca totul pe unde ne vine etc

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Se zice ca atunci cand Dumnezeu a creat lumea, a dat romanilor si munti si campii si mare si delta, etc. Sfantul Petru l-a intrebat: Doamne, nu exageram putin cu romanii? La care Dumnezeu i-a raspuns: Stai linistit Petre, sa vezi ce conducatori le dau! Lasand gluma la o parte, conducatorii trebuie schimbati. Criteriile care stau la baza selectiei sunt gresite. Cati dintre voi se regasesc in actiunile lor? Cati dintre "alesii nostri" reprezinta cu adevarat modele, demne de urmat? Ganditi-va putin la chestia asta!

| hashe86 a răspuns:

As schimba mentalitatea invechita a oamenilor si clasa politica facuta dupa acelasi calapod, formata in perioada comunista si care inca se mai ghideaza dupa aceleasi principii.

| miry a răspuns:

As marii pensiile si salariile oamenilor obisnuiti, nas mai pune taxe aiurea, mai pe scurt as tine cont de nevoiele oamenilor si as intretine frumusetile tarii noastre care se cam duc de rapa

| Cosmina_2740 a răspuns:

Am observat ca oricat de mult ai schimba un om...hmm.nu prea merge...tot ce poti face e sa ii dezlovti anumite defecte sau calitati...pentru ca un om in toata viata lui ramane doar cu cei 7 ani de acasa...si daca intr-adevar vrem sa schimbam ceva.trebuie sa incepem cu noihappy

| nicoleta_5825 a răspuns:

Ce as schimba eu? as schimba in primul rand moravurile sociatatii in care traim, iar tara asta e asa de prapadita incat nu stiu daca ceva o mai poate akjuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti tara. Crede in bine si fa bine. As simple as that