| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Sunteti de parere ca societatea romaneasca este o societate bolnava care este in declin si ca in tara asta e tot mai rau?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Da, nivelul scade de la generație la generație, e un lucru destul de clar constatat de mulți profesori dar chiar și miniștrii în învățământ. Pune pe unul de acum să facă subiectul de bac din 2000 sau să se dea un asemenea subiect la Bac. Ce crezi, promovează 10%? Sincer, nu știu. Școala ar trebui să te învețe să gândești, însă de acolo ies mulți papagali căci nu se mai pune accent așa mult pe logică. Eh, păi e bine, sunt mai ușor de controlat, nu? Se și vede în societatea de azi cât de manipulabilă e lumea. E în interesul umanității să iasă câțiva deștepți în față care dacă sunt genii se vor descurca însă e tot în interesul lor ca restul să fie niște proști. Poate sunt eu prea conspiraționist dar văd unde s-a ajuns. De asemenea în țara asta mai mult se distruge decât se construiește, oamenii sunt din ce în ce mai de rahat, nu mai există seriozitate și tact profesional. Asta e România dar cu siguranță nu e singurul loc ajuns în halul ăsta. Mi-e scârbă de multe aspecte de aici dar totuși e țara mea și rămân aici pentru adevăratele ei valori și pentru ceilalți compatrioți care își iubesc țara și vor să facă ceva pentru ea. Asta spun acum, sincer habar nu am dacă se va atinge acea limită a lipsei bunului simț pentru mine însă nu e departe astfel încât să doresc cu adevărat să plec.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Desteptii pleaca, restul voteaza...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da si nu. Romania ca si tara probabil in ultimii 40 ani este in situatia cea mai buna si pe drumul cel mai bun atat economic cat si social. Din punct de vedere politic aveam probleme

| FaraNumePls a răspuns:

Nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar! De asta am și fugit.

| Volsvagan70 a răspuns:

Da.
Din aceasta tara minunata lipseste patriotismul, dragostea de tara!
Romanii au ajuns sa fie un popor de prosti! Cel putin 80%.
Creduli, prosti, "baieti" feminizati, vorbitori de romgleza, am ajuns o tara terminata. Ne trebuie un lider patriot si iubitor de neam care sa redea patriotismul Romanilor si sa imbunatateasca tara. Aceasta tara trebuie condusa de un singur om, nu de sute.

| suntserios a răspuns (pentru Volsvagan70):

A mai fost condusa de un singur om "patriot" tara asta... vreo 40 ani... si a cam dat cu virgula la final

| Volsvagan70 a răspuns (pentru suntserios):

A dat cu virgula din cauza americanilor.
Si din nou, din cauza Romanilor prosti.

| suntserios a răspuns (pentru Volsvagan70):

Exact... americanii i au provocat erectii lui Ceausescu de a incercat el sa infometeze tara pentru proiectele lui megalomanice

| anonim_4396 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Nu ti se pare ca esti putin penibil?laughing Ce vrei sa arati cu avatarul ala?

| Volsvagan70 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce crezi ca vreau sa arat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Nu stiu ce vrei tu, dar te faci doar de ras.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Ce vrei prietene sa demonstrezi promovand idei de extrema dreapta, respectiv fascism?laughing) Decat sa pui o poza ca asta pe un site online, de ce nu iesi tu in oras imbracat intr-o camasa verde?

| Volsvagan70 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti cam prost daca nu intelegi.

| Danyel2002 a răspuns:

Da, aşa cred şi eu
sad

| Dervbt a răspuns:

De ce crezi ca la TV apar tot mai multe pitipoance, inculte, tot felul de idioti care ne povestesc noua, la randul lor, tot despre alti inculti de parca ar fi valori nationale? Un bun exemplu este Un show pacatos, unde apare Simona Trasca, valoare nationala a acestei tari. De ce crezi ca la TV apar tot mai multi violatori, pedofili, hoti, criminali? Cu siguranta, suntem o societate bolnava si daca ceva nu o sa se schimbe curand, in mare parte politc ca acolo e buba cea mai mare, o sa ajungem rau de tot.

| SpeedPrimer a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| eluveitie13 a răspuns:

De acord. Mai bine de jumătate de țară e vândută, oamenii pleacă pe capete pentru un trai mai bun, sute de săraci, majoritatea fără educație, manipulați și prostiți și exemplele pot continua. Și societatea în care trăim nu are nevoie de oameni inteligenți ci de scalvi (un bun exemplu sunt locurile de munca prost plătite dar efortul fizic și intelectual să te stoarcă de orice putere). Și din câte observ se agravează pe zi ce trece situația. Iar noi ca popor român (unul dintre cele mai vechi popoare din Europa - ar trebui să ne mândrim cu asta) ne pierdem și cultura, tradițiile și aducem din ce în ce mai mult "occidentalul" în viața noastră. E trist dar adevărat.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru eluveitie13):

De acord! Trebuie sa ne pastram valorile Romanesti!