| Alien a întrebat:

Dacă Dumnezeu este atotştiitor de ce-ar lăsa sa se nasca o persoană care să sufere să fie testată să fie pedepsita iar dupa moarte aruncata in iad de El dacă ştie deja care va fi urmarea?
II place sa ne vada suferind? sad

8 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu. Dumnezeu este atotstiutor si vrea binele. Daca oricare ar urma intru totul cuvantul Lui nu ar ajuge sa sufere sa fie pedepsita iar dupa moarte sa fie aruncata in iad.Atat doar ca El ne-a lasat noua puterea de a alege, de a hotara pentru noi, noi suntem raspunzatori de faptele noastre nu el. El e doar cuvantul.Noi suntem ratiunea.cand faci un lucru nu poti spune ca El a vrut asta. Dumnezeu prin legea si cuvantul Lui spune nu impune.Aici ar fi diferenta.Cine il gaseste si isi gaseste linistea in El nu va ajuge sa sufere.Bafta!

| User a răspuns:

Avatarul tau si Dumnezeu, nuca si peretele...

| anaid a răspuns:

Pai in primul rand Alien Dumnezeu nu este responsabil pentru suferinta noastra de pe pamanthappy
Nu El ne face sa suferim El doar ii permite sau nu diavolului sa se apropie de noi. Iar asta tine de viata pe care o ducem. Daca un om traieste in pacate iar Dumnezeu nu este langa el sa il ajute suferahappy in schimb un crestin adevarat care ii urmeaza poruncile traieste in pace si armonie isi traieste Raiul inca de pe pamanthappy
Nu ai de ce sa te razbuni pe El.Gandeste`te ca el te-a creat si merita macar respectul tau daca nu dragostea.Si mai gandeste`te ca este atotputernic ar putea sa distruga lumea asta intr-o fractiune de secunda dar nu o face pentru ca ne iubeste.
El a venit pe pamant sa se rastigneasca pentru noi.Iti dai seama? El, Stapanul absolut. S`a injosit in fata propriilor Sale creatii, S`a lasat batjocorit de niste pagani doar pentru a ne salva pe noi di ghiarele satanei cand ar fi putut foarte usor sa ne lase acolo si sa isi creeze o noua lume, poate mult mai buna ca astahappy
Tu spui ca Lui ii place sa ne vada suferind? Ei bine dar tie iti place sa Il faci pe El sa sufere prin nepasarea ta?
Ai sa vezi ca atunci cand tu o sa Ii urmezi poruncile nu o sa mai suferihappy
Ps:Foarte bun proverbul ala..."dupa fapta si rasplata"happy

| Adya20 a răspuns:

In primul rand in iad esti trimis in momentul in care ai facut lucruri ingrozitoare pe pamant.in lumea de aici! si da este Autotstiutor, dar atunci cand ai venit pe lume ti-a lasat libertatea de a alege intre bine si rau, daca tu alegi raul clar ajungi in iad, daca te-ai indepartat de Dumnezeu atunci inseamna ca te ghidezi dupa satana, satana iti da bani, faima, poti castiga la lotto insa daca ai ales asta atunci te indepartezi de tot de El.Fiecare dintre noi a venit cu un scop pe lumea asta, care abia dupa o perioada afly ce cauti aici, cu totii ne intrebam la un moment dat ce cautam aici? Doamne de ce sufar? Doamne de ce nu sunt un om implinit? Si multe alte intrebari dar lucrurile nu stau chiar asa, in loc sa ne rugam tot timpul, sa avem incredere in Puterea Lui si sa ii multumim pentru ce ne-a dat noi ne aducem aminte de El doar cand dam de un necaz! In momentul in care am dat de greu atunci apelam la El- Doamne ajuta-ma! Dar nu poti sa-i ceri asa ceva cand noi pacatosii ne indepartam de Dumnezeu! Si sa-ti mai spun ceva, ai intrebat ii place sa ne vada suferind?-Gandeste-te putin, Iisus, propriul Fiu, Mantuitorul nostru a fost trimis si a fost rastignit pentru noi, a suferit pentru noi, crezi ca ii placea sa-l vada suferind? Nu! Dar nici in momentul ala Iisus nu s-a indoit de Tatal Sau! Si striga catre cer, Doamne, iarta-i ca nu stiu ce fac! Daca ai sa mergi mai des la biserica ai sa vezi in timpul slujbelor poti intelege mai multe chestii!

| Adya20 a răspuns:

Si probabil te mai intrebi daca undeva sus in Imparatia Cerurilor chiar Exista! Dar da, Exista! Multi oameni s-au vindecat de boli ducandu-se la biserica! Au avut credinta in Dumnezeu! Chiar si cand pacatuim si ne caim pentru greselile noastre ne iarta! Dar mergand la biserica, rugandu-ne, tinand post, multumindu-i in Casa Lui! Casa lui fiind biserica! Doar asa ne poate ajuta cu adevarat! Iti recomand sa mergi la slujbe si sa asculti cu atentie cuvintele rostite de catre preot! Nu am avut incredere tot timpul in El dar chiar si asa nu M-a uitat! Nu gandeam inainte asa, de curand mi s-a intamplat o tragedie daca vrei, de 2 saptamani am inceput sa merg la biserica, pana sa ajung acolo plangeam zilnic, si intrasem in depresii, eu nu mai radeam.eram trista, dar mergand la biserica, spovedindu-ma la parinte, m-am eliberat de anumite lucruri.cand imi punea mana in cap, simteam cum ma elibereaza de raul acumulat! Cu alte cuvinte mersul la biserica mi-a facut bine! Preotul respectiv a fost singurul om in care am puttu sa ma deschid cu toata durerea pe care o am in suflet! Eu sunt genul de persoana in care nu are incredere in oameni datorita anumitor lucruri traite, m-au marcat! Deci acum mi-e mai bine, mergi si tu la biserica si ai sa vezi ce vorbesc, te va ajuta! Raspunsurile la toate intrebarile le vei gasi in casa Domnului!

| Alien explică:

@Adya20 nu intelegi intrebarea mea!
Fiecare om are libertatea de a alege, sunt de acord cu tine!
Vreau sa spun ce D-zeu stia ca voi deveni ateu inainte sa ma nasc si nu a luat masuri, de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. Acum, nimeni nu stie. Sunt lucruri ce nu le putem intelege.
Sunt intrebari la care nu vom avea raspuns, nu acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Alien nu judeca, sa nu fii judecat.Nebanuite sunt caile Domnului, niciodata mintea omeneasca nu va ajunge sa le inteleaga vreodata...