| Alex a întrebat:

De ce ar crea Dumnezeu pe cineva despre care ştie că-L va respinge? Dacă Dumnezeu este atotştiitor şi ştie cine va merge în cer şi cine va merge în iad, de ce permite ca cineva să se nască cu voinţă liberă? De ce-ar lăsa ca acea persoană să sufere şi să fie testată de El dacă ştie deja care va fi urmarea?

4 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Pentru ca nu e asa:p

Dumnezeu nu stie cine cum merge pentru ca nu poate citi gandurilehappy si nici in viitor nu stie ce se intamplawinking

| Gabi_6377 a răspuns:

Pentru ca existe liberul arbitru. Orice lucru intamplat in viata asta se poate schimba.Si cel mai nenorocit om se poate imbuna, dar si cel bun se poate inraii.Conteaza cum actionezi in situatiile vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca stie ca omul poate sa schimbe asta la un moment dat. el cauta suprematia. poate nu acum poate nu in lungimea noastra de unda dar omul va cauta sa il ajunga pe dumnezeu.si va reusi la un moment dat si il va depasi. peste un timp extrem de lung poate peste alte lungimi de unde omul isi va creea noi biblii cu jocuri politice pe care poate sa le invinga. suprematia

| Apolodor_8257 a răspuns:

Dar de ce dacă dumnezeu e atotştiutor, a permis ca tu să îţi pui întrebările astea? Nu era mai simplu să te facă să nu gândeşti aşa ceva? Nu vrea să mă înţelegi greşit dar ai putea să te limitezi, (presupunând că eşti convins de existenţa lui) şi să îl porţi în suflet ca să îţi fie aproape atunci când niciun medicament nu te poate face bine. Şi gândeşte şi tu că atunci când suferi el vrea să te pună la încercare.