| Lavinia20 a întrebat:

Daca faci facultatea de FINANTE BANCI, ce poti iesi?

1 răspuns:
| Memecy a răspuns:

Bla bla de la facultă nu ieși nimic. Facultatea ca și liceul îți formează un mod în care să gândești. A, da, scuze îți va scrie în fața numelui (poate) economist și o să primești o hârtie pe care va scrie finanțe -bănci și iaca numa bun să muncești 8 ore pe zi la un ghișeu din bancă (sau la stat) să înjuri în fiecare zi așteptând să fii avansată în grad... sau pur și simplu îți place locul acela călduț care îl ai a, da asta dacă ești foarte bună în facultate sau dacă ai pile altfel, te văd cum iei drumu Occidentului.(vrei să îți zic ceva din experiență?) la liceu mai mult de jumătate din materii le poți învăța singur în sala de lectură, acasă etc. La facultate - la fel.
Dar bine să trecem la lucruri serioase. Dacă termini finanțe bănci cum bine zice și numele poți să lucrezi pe la Finanțe (sector public) sau în sistemul bancar sau... să ai surpriza să faci cu totul altceva. Știi cum fac firmele care se respectă? Îți pune un test în față (nu îi interesează că tu ai terminat finanțe bănci sau educație fizică și sport și acolo te vede ce "ieși") deci nu te gândi la ce ieși ci gândește-te ce vrei și ce îți place să faci, în ce domeniu vrei să lucrezi; dacă vrei să lucrezi într-o bancă, la companii mari cu departamente de finanțe separat, dacă vrei să stai în țară sau să pleci în străinătate, dacă vrei să îți asumi răspundere mare sau nu în funcție de asta poți să alegi ce facultate vrei să faci.