| livia_2928 a întrebat:

Daca iau in evaluarea nationala la romana 7 si iau la mate 3 sa zicem mai intru la liceu? ast raspunsuri...

4 răspunsuri:
| AlessiaRebecca a răspuns:

Da intri, doar ca iti scade mult media. si o sa intrii la un liceu mai prost.

| KiTTy_8200 a răspuns:

Intrebarea ta este incompleta. In primul rand trebuie sa precizezi si media ta 5-8 si care a fost ultima medie a sectiunii liceului la care vrei sa intri. Media ta la evaluarea nationala cu aceste note este 5 si nu stiu cate sanse ai avea sa intri la un liceu bine cotat.

| AntoniaFollowill a răspuns:

Da. se aduna nota obtinuta la examenul de matematica cu cea de la romana si se imparte la 2, indiferent de cat da. Si mai apoi se aduna cu media(aritmetica) din gimneziu(clasele 5-8).
Deci daca iei 7, respectiv 3 o sa ai media de la examene 5.

| razvirzi a răspuns:

La fiecare materie in parte trebuie sa iei peste 5, iar dupa ce se face media la cele trei examene trebuie sa ai macar 6