| Nedelcu_Carlos_1990 a întrebat:

Daca iau la evaluarea nationala de EX. 8 la romana si 4 la mate intru la profesionala sau la liceu?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de opţiunile pe care le vei trece în Fişa cu opţiuni...

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

| ElenaSA a răspuns:

Poti intra si la liceu.2.
Calculul mediei de admitere se face astfel: MA= ABS+3EN/4,unde
MA= media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a–a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a
Din 2015 media de la evaluare va fi de minim 5, media, nu nota la o disciplina de examen.

| eternitate15 a răspuns:

Pai...media de admitere la liceu se face calculand media aritmetica dintre cele doua examene si media pe cei patru ani. daca ai 8 in examen la romana, 4 in examen la mate si 7 media pe ceu patru ani.o sa ai o medie la admitere in jur de 7, in functie de profil si de ce medie cere... sper ca te-am ajutat...asa ca poti intra si la liceu