| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi place istoria si geografia si nu-mi plac mate si romana la ce profil as putea sa ma duc(liceu)?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Ai putea incerca Stiinte Sociale. Se studiaza istoria 4 ore pe saptamana si geografia 2, iar pe langa materiile acestea, se pune accentul si pe romana si limbile straine, alaturi de disciplinele specifice profilului, pe care le vei studia, pe rand, 2 ore pe saptamana: logica in clasa a IX-a, psihologia in a X-a, economia si sociologia in a XI-a si filosofia in a XII-a.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe istorie-științe sociale.
Succes!
Pa, pa.

| TeodoriciTeo a răspuns:

PROFIL STIINTE ALE NATURII
Dai teza la: romana, mate, chimie/fizica/biologie( doua la alegere ).La stiintele naturii(bio-chimie. or whatever) dai teza la mate, romana si la 2dintre fizica,chmie,biologie (la alegere). Bac'ul (probelescrise, caci oralele sunt la toti aceleasi) il vei da la romana,mate, o materie dintre fizica,chimie,biologie (la alegere) sila inca o materie care sa nu fie de profil (spre exemplu :sport, istorie, geografie, economie, filozofie, o limba straina lacare nu ai sustinut deja proba orala etc.). Daca iti placstiintele exacte(fizica, biologie, chimie, mate), dar mai alesdaca iti doresti sa devii medic, acesta este profilul ideal.

Sper ca te-am ajutatwinking