| Hanryk a întrebat:

Daca iti bati joc de tine mereu, te jignesti, doar in gluma, acele cuvinte jignitoare la adresa ta ti se pot adeveri intr-o zi?

3 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Da. Categoric Da!
Gandeste-te ca te poti trata singur prin autosugestie gen daca ti-e frica tu iti repeti in cap "Sunt bine, sunt in siguranta, nu o sa mi se intampla nimic. " si scapi te calmezi.
Asa e si invers. Daca zici " Ah, ce prost sunt!" sau chestii de genul.
Orice iti ramane in subconstient

| Kerre a răspuns:

Da, oarecum daca iti vei impune anume cuvinte in cap iti pot influenta starea de bine. De exemplu daca esti suparat si iti vei zice in subconstient ca vei fi bine si te gandesti la lucruri frumoase, automat te vei simti mult mai bine, dar daca vei face opusul atunci fix opusul ti se va intampla.

| Atim a răspuns:

Atata timp cât stai doar in autoironie nu e problema, problemele apar cand incepi sa treci de autoironie si ajungi sa nu te mai respecti sau sa iti bati joc de persoana ta (verbal, nu fizic) sau sa te disconsideri. E o linie subțire. Pot fi doar glumițe nevinovate sau pot ajunge sa fie deja chestii nesanstoase care sa iti scadă stima de sine si increderea.